Published On: 20 Prill, 2016
Bota |

Më 4 maj BE-ja propozon heqjen e vizave për turqit?

Komisioni Evropian njoftoi sot se do të propozojë datën 4 maj për heqjen e vizave për shtetasit turq, nëse Ankaraja përmbush kriteret e domosdoshme të vëna nga pala evropiane.

Ekzekutivi evropian do të paraqesë raportin e tretë mbi këtë çështje më 4 maj, që pritet të shoqërohet nga një propozim legjislativ që do të ndikojë në përfshirjen e Turqisë në listën e shteteve të përjashtuara nga detyrimi i kërkesës për viza.

Nëse Komisioni do të dalë me një deklaratë pozitive për këtë çështje, Turqia duhet të ndërmarrë masat e nevojshme për të plotësuar kriteret e vëna deri në fund të muajit prill, dhe heqja e vizave pritet të ekzekutohet si vendim deri në fund të qershorit 2016 ose edhe më vonë.

Kreu i qeverisë turke, Ahmet Davutoglu, paralajmëroi dy ditë më parë se Turqia nuk do t’i përmbahet respektimit të marrëveshjes migratore me BE-në nëse evropianët nuk mbajnë premtimin e heqjes së sistemit të vizave për shtetasit turq deri në fund të muajit qershor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...