Published On: 3 Prill, 2016

Më 3 maj 99 përqind Kosova do të jetë në UEFA

Më 3 maj 99 përqind Kosova do të jetë në UEFA.

Nënkryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Agim Ademi është i bindur se Kosova më 3 maj do të pranohet në UEFA.

Njeriu i dytë i FFK-së në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se FFK-ja ka punuar shumë për ndërkombëtarizimin e futbollit tonë. Ai është i bindur se puna e madhe që ka bërë FFK-ja do të shpërblehet më 3 maj në Kongresin e Budapestit.

Ademi thotë se FFK ka lobuar mjaft shumë tek federata anëtare të UEFA-së, madje, sipas tij, kreu i FFK-së, Fadil Vokrri akoma është duke punuar në këtë drejtim në mënyrë që te jemi të sigurt se Kosova në fillim të muajit maj do të jetë në shtëpinë e futbollit evropian.

“Po optimizmi i jonë është i kënaqshëm i mirë, sepse kemi punuar për këtë punë dhe besoj se ajo punë do të shpërblehet me 3 maj. Ne përkundër optimizmit tonë, përkundër punës që kemi bërë deri tani, ne prapë po vazhdojmë me lobimin, ju e dini se kryetari i Vokrri asnjë herë nuk është ndalë në këtë drejtim që edhe tani në këtë moment është jashtë dhe disa anëtarë tonë që i kemi këshilltar tonë dhe miq tonë që kanë punuar e që gjithmonë janë të gatshëm dhe ne këtu jemi të gatshëm, sidomos sekretari gjeneral më çdo dokument që është i nevojshëm për të plotësuar ndonjë gjë. Ne ishim prapë edhe në Shqipëri te kryetari Duka dhe edhe një herë kemi folur se si është gjendja, sepse edhe ai është në kontakt dhe është pjesë e kësaj. Besoj se kryetari Vokrri është në përfundim të lobimit të tij më gjithë ata njerëz dhe federata më të cilët edhe një herë ka kontaktuar më ta. Ne para 3 majit të gjithë do të jemi atje për faktin se edhe një herë do të takohemi me gjitha federata anëtare të UEFA-së, para se te hyhet në mbledhje. Shpresoj dhe besoj se do të jemi në një darke të përbashkët dhe të hyjmë sa më të sigurt më 3 maj, ku 99 përqind Kosova do të jetë në UEFA më 3 maj”, ka thënë Ademi.

Ai ka folur edhe për pjesëmarrjen e klubeve tona dhe përfaqësuesen tonë në garat ndërkombëtare. Ademi është i bindur se Kosova do të jetë kualifikimet e Kupës së Botës “Rusi 2018”.

“Tani si përfaqësues jemi të gatshëm. Si përfaqësues jemi të gatshëm në organizim, sa i përket kualitetit ne e dimë se çfarë e kemi dhe besoj se edhe aty nuk do të çalojmë, sepse Kosova ka mjaft lojtarë jashtë dhe shpresoj dhe besoj se do të jenë pjesë e Kosovës dhe te jemi shumë konkurrues në Kampionatin Botëror dhe sigurisht se do të jemi në kualifikimet e Kampionatit Botëror. Ju e dini se një javë pas 3 majit, pra më datën 12 maj do të jemi në Meksikë, ku do të pranohemi edhe në FIFA, dhe pas pranimit në FIFA do të jemi te renditur në grupin që ka vetëm pesë ekipe dhe Kosova do të jetë anëtare e gjashtë e atij grupi në kualifikime”, ka theksuar Ademi.

Njeriu i dytë i futbollit tonë, ka folur edhe për mundësinë që disa nga futbollistët tonë si Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Adnan Januzaj, të cilët militojnë në përfaqësueset e huaja, të veshin fanellën e Kosovës. Ademi thotë se gjithçka është në dorën e vetë futbollistëve të cilët do të vendosin nëse do të jenë pjesë e përfaqësues së Kosovës apo jo. Ai thotë se Kosova është e të gjithëve, dhe sipas tij, Kosova do t’i mirëpres të gjithë ata që dojnë të veshin fanellën e Kosovës.

“Ende nuk ka ardhur ai moment. Ata janë të angazhuar në përfaqësuesen e Zvicrës dhe unë shpresoj se do të kenë sukses në Evropian dhe të jenë të gatshëm për Evropian, por edhe lojtarët tjerë që janë në Kombëtaren tonë shqiptare. Realisht është në dorën e tyre, është e drejt e tyre dhe së Kosova është e të gjithëve, e atyre që e njohin shtet të vetin, e atyre që e njohin si origjinë të tyre dhe abolsutisht ne do të jemi shumë krenar që të gjithët ta njohin dhe ta kenë pjesën e vet te Kosovës, dhe se cili do që vjen është i mirëseardhur, por ne nuk do të insistojmë të askush dhe në askënd”, ka pohuar Ademi.

Ai ka folur edhe për rrjedhën e garave të këtij sezoni. Ademi mendon se garat e këtij kampionati kanë shkuar mirë, dhe sipas tij, në këtë edicion të garave, ka një rritje të vogël të cilësisë.

Sipas Ademit edhe organizimi i klubeve është më i mirë, sepse sipas tij, klubet tona tashmë e din se këtë vit do të luajë në Kupat Evropiane, dhe klubet janë më të organizuara, edhe pse Ademi thotë se akoma mbetet të punohet në këtë drejtim si dhe në infrastrukturën sportive, e cila akoma nuk është në nivelin e duhur. /KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...