Published On: 2 Shkurt, 2016

Me 1979 Berisha shoqëroi vajzën e Ramiz Alisë një muaj në Paris

DITA botoi pjesën e parathënies së Prof.Dr.Sabit Brokaj për librin e gazetarit Xhevdet Shehu mbi rrëfimet e ish-truprojes familjare të Sali Berishës, Izet Haxhia.

Në një nga pjesët e saj, mjeku i njohur Brokaj zbulon disa detaje të panjohura mbi raportin mes Sali Berishës dhe Ramiz Alisë.

Është krijuar ideja se zgjedhja e Berishës nga Ramiz Alia si i dërguar te studentët e dhjetorit ishte e rastësishme dhe se ata nuk kanë patur njohje përpara lëvizjes së dhjetorit

Por Brokaj e rrëzon këtë alibi.

Ai shkruan sot në DITA:

Kopertina DITA

Kopertina DITA

“Ramiz Alia ka thënë se e çoi Berishën të studentët se ishte nga Tropoja, se në protestë kishte mjaft studentë nga ajo krahinë. I ndodhur në pozitë të vështirë nga bëmat e Saliut, ai justifikohet se nuk e njihte më parë.

Por Ramiz Alia nuk ishte plotësisht i sinqertë. Ai e njihte Berishën të paktën prej vitit 1978. Në Klinikën Speciale ku R.Alia vente të vizitonte H.Kapon, personi që i dilte përpara per ta informuar mbi gjendjen e te semurit zakonisht ishte Berisha.

Në 1979 kur R.Alia erdhi në Paris për të qenë pranë H.Kapos si i dërguar i udhëheqjes, me të erdhi dhe vajza e tij që ndërkohe kreu disa konsulta mjeksore. Shoqëruesi i saj për pothuajse një muaj ishte pikërisht Saliu. Është e pamundur që cilido baba të mos njoh paraprakisht shoqëruesin e vajzës në një vend të huaj”

Mjeku Brokaj, ish-dekan i Fakultetit të Mjekësisë në 1990 tregon edhe një detaj tjetër nga ditët e protestave të atij dhjetori.

“Në ditën e protestave, çdo natë dekanët e fakulteteve thirreshin në rektorat lidhur me zhvillimin e protestave. Në një nga këto takime erdhi sekretari i K.Q. Xhelil Gjoni. Midis porosive qe ai dha ishte “dergimi prane fakulteteve i disa autoriteteve të partise te cilet do te ndihmonin punen e Partise”, u tha aty. E filloi me Fakultetin e Ekonomisë, mirepo dekani Prof.A.Grazhdani refuzoi personin e rekomanduar pasi ai nuk ishte pritur mirë nga studentët. Së fundi i erdhi radha Fakultetit të Mjekesisë. – Juve e kontrolloni situatën tha Xh. Gjoni, megjithatë do ti themi Saliut t’ju ndihmojë. (!) Pra Saliu ishte ndihmësi i rekomanduar nga udhëheqja e P.P. Unë i thashë që fakulteti ka të tjerë që kane me shume autoritet dhe mirepriten me mire nga studentet. Në pushim para se të largohej, Xhelili më thotë: – Po ti ç’pate ashtu? Unë që e njihja situatën i thashë: Lerini lojrat me Saliun..”

 

Në fotot më poshtë vajzat e Ramiz Alisë gjatë homazheve pas vdekjes së tij në tetor 2011, kur ai u nda nga jeta në moshën 86 vjeçare. Ish-mjeku Berisha nuk mori pjesë

 

Besa Alia vajza e ish Presidentit Ramiz Alia, duke i dhene lamtumiren e fundit babait te saj, gjate homazheve per nder te tij, ne Shtepine Qendrore te Ushtrise. Alia, ish udheheqesi i fundit i regjimit komunist dhe ish Presidenti i pare pluralist pas viteve 90, u nda nga jeta ne 7 Tetor ne moshen 86 vjecare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...