Published On: 3 Shkurt, 2016

McAllister: Serbia nuk guxon ta bllokojë Kosovën

  • Dialogu me Kosovën është i ndërlidhur me procesin e përafrimit të Serbisë me Bashkimin Europian. Ajo që kërkohet prej saj është angazhimi i vazhdueshëm drejt përmirësimit të prekshëm dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve me Kosovën.

Ky proces duhet të sigurojë që të dy palët mund të vazhdojnë rrugën e vet drejt BE-së, duke shmangur që të bllokojnë njëra tjetrën në këto përpjekje.

Kështu i ka deklaruar të përditshmes së Beogradit, “V.Novosti”, raportuesi për Serbinë në Parlamentin Europian, David McAllister, duke iu përgjigjur në pyetjen nëse Beogradi në fund të rrugës për në BE megjithatë do të jetë i detyruar të njohë, siç e cilëson në shkrimin e saj kjo gazetë, “shtetin e rremë të Kosovës”, transmeton Koha.net.

Raporti i tij mbi përparimin e Serbisë në eurointegrime do të jetë sot para deputetëve në Strasburg.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. margarit thotë:

    Kenaqeni duke pa andrra me sy hapun?, -a nuk e bllokoi Serbia futjen e Kosoves ne Unesko?!, -a nuk e krijoj Serbia shtetin(zaednicen) brenda shtetit te Kosoves?!. Amerikani dhe Europa ja kalun Kosoves prap Serbis. Duke i len Trepcen francezve, amerikaneve dhe serbve, duke i dhen pies toksore Malit te Zi, duke kriju shtet serb brenda shtetit te Kosoves, a mund te jetoj dot nji shtet si ai qe ka formu Amerika me Europen. Ato po ja veshtiresojn kaq shume ekzistencen shtetit te Kosoves, qe Kosova ti vetdorezohet Serbis.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...