Published On: 5 Gusht, 2017

Mburren turqit “Për 3 ditë pushtojmë Europën”, por si i përgjigjet Gjermania

Gazeta pro-qeveritare turke “Yeni Soz” ka publikuar një artikull “kërcënues” sipas medias gjermane “Focus”. Kjo pasi në artikullin e së martës ajo shkruan se Turqia mund të pushtojë Europën për tre ditë.

“Nëse ne fillojmë sot, mund të pushtojmë Europën për tre ditë.” Media YS më pas vijon me citimin e politologut George Friedman, i cili ka thënë se “Turqia mund të pushtojë Gjermaninë rreth mbasdites dhe Francën brenda një ore, nëqoftëse kanë guxim për të luftuar.” Në fund ata japin informacione të Gallup, ku vetëm 18 përqind e gjermanëve do ishin të gatshëm të luftojnë për vendin e tyre.

Turqia dhe Europa prej tentimit për Grusht shteti në korrikun e kaluar, nuk gjejnë gjuhë të përbashkët për shumë çështje, veçanërisht rreth politikave të dënimit dhe ekstradimit të gylenistëve

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...