Published On: 10 Shkurt, 2016

Mbrojtjet më të mira në pesë kampionatet e mëdha (Foto)

  • Sulmi e fiton një ndeshje, ndërsa mbrojtja e mirë e fiton kampionatin. Kjo është një thënie që përdoret nga trajnerët e njohur që e mëtojnë titullin.

Nëse i shikojmë skuadrat me mbrojtjen më të mirë në pesë Ligat më të forta atëherë në disa raste edhe mund të befasoheni.

Mbrojtja më e mirë në Evropë është ajo e Bayern Munich sa u përket kampionateve. Të besuarit e Pep Guardiolas kanë pranuar vetëm nëntë gola në 20 ndeshje.

Në Spanjë as Barcelona e as Real Madridi nuk e mban këtë epitet, pasi skuadra e Diego Simeones është ajo që ka pranuar më pak gola, gjithsej 11.

Në Francë, PSG që tashmë e ka siguruar titullin, ka pranuar vetëm 12 gola në 25 ndeshje, transmeton Telegrafi.

Në Serie A mbrojtja më e mirë është kthyer ajo e Juventusit që është prekur vetëm 15 herë në këtë kampionat.

Në Angli është njëra nga befasitë më të këndshme të Ligës Premier. Nuk është Leicester City, por Tottenham. Mbrojtja e Mauricio Pochettinos ka pranuar vetëm 19 gola duke lënë pas atë të Arsenalit me 22 gola.

Bayern Munich dhe PSG janë lider në kampionatet e tyre, ndërsa Juventusi, Tottenhami dhe Atletico mbajnë pozitat dy dhe tre.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...