Published On: 24 Maj, 2016

MBRETËRESHA FUSTAN GRISUR

 

Dila Gecaj

MBRETËRESHA FUSTAN GRISUR

Me ty, moj mbretëreshë, krenohej mbarë shqiptaria,
Shpata dhe petkat e tua, t’ishin besa e nderëshmëria,
Ti na ishe ,mbretëresha më e nderuara në Evropë,
Ishe edhe gruaja, më e bukura në këtë botë.

Në token plot madhështi të Gjergj Kastriotit,
Të bijat e tua na ishin,nderi dhe krenaria e kombit!
Të bijët e tu na ishin besnik,t’hieshëm dhe trima,
T’huajët, ëndërronin për mbretëreshën ALBANIA .

Erdhi dita,kur cdo gjë që e pate t’mirë dhe t’bukur,
Sikurëse në një ëndërr, t’gjitha të janë zhdukur,
Dhe tani jeton, me realitetin tepër të shëmtuar,
Mbretëreshë, t’gjitha të zezat e botës të kan qëlluar.

Me mijëra bijat e tua,kan ikur nga udha e Zotit,
Medet ! Sot ato janë turpi i mbarë kombit …….
Tani ty,nuk po të hiqet nga syri, pika e lotës,
Dhe t’bijët e tu,po merren me t’gjitha t’zezat e botës

Mbretëreshë e mjerë, shpata t’është ndryshkur,
Rinia e bukuria yte legjendare, tanimë t’janë vyshkur,
Fustani yt i artë, t’është, zhytur, zbehur dhe grisur,
Nderi, burrëria dhe besa,të gjitha t’kan vdekur

Të ka kapluar, dhe po të përbin e zeza varfëria,
N’shtëpinë tënde, po lulëzojnë, hajnia dhe kurvëria!…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...