Published On: 21 Qershor, 2016

Mbrëmja  e futbollit në  Lion, ishte mrekullia jonë  kombëtare

 

Nga Skënder MULLIQI

 

Loja e futbollit si çdo sport tjetër zhvillohet për ti kënaqur shikuesit të cilët tubohen në tribunat e stadiumeve. Kampionati e radhës në futboll i cili po zhvillohet në Francë natyrisht së është ngjarja më e madhe e vitit, kur dihet së futbolli është loja më e popullarizuar  në botë. Për shqiptarët  ky evropian kishte  domethënje të veqantë. Përfaqësuesja e Shqipërisë ishte për herë të parë në evinimentin më  të madh të futbollit evropian. Më pa durim  nga tifozët e shumtë ankënd Evropës u prit së si do të startojmë në ndeshjën e parë më Zvicrën. Emoconet e shikueseve të shumtë shqiptarë të cilët jetojnë në shtetet Perëndimore ishte i madh.Ankthi dhe emocionet  na përcollën deri në fund të këtij takimi. Në Lens u gjunjëzuam në minutat e fundit  pas një loje të mirë . Pa përvoja bëri që Sadiku dhe Gashi të huqin rastët e mira .Sikur minutat e fundit na u bën opsesion dhe drojë për ndeshjën e radhës në Marsej më nikoqiren – Francën.E gjithë tifozëria shqiptare dhe ne që e shikuam ndëshjen përmes ekraneve televizive kishim emocione të pa për shkruara, ishim të kapluar nga droja e madhe për rezultatin përfundimtar të  takimit . Fundi i ndeshjës që kënaqi më lojë  rezultoi të ishte fatal për futbollistët të veshur  kuq e zi. Morëm dy gola por su koritëm .I erdhi radha edhe ndeshjës së tretë për “jetë a vdekje” siq thuhet në zhargonin e futbollit më Rumaninë e fortë .Ky takim ishte i një rëndësie historike që i tejkalon suazat sportive.I gjithë kombi nga të gjitha trojet etnike dhe kudo shqiptarët që jëtojnë në botë , ishin kthyer më sy dhe vesh nga Lioni. Në shumë  qendra të qyteteve ku ishin instaluar ekranët gjigande televizive  të vëshur më flamura  kuq e zi , ishin tubuar dashamirë të shumtë të futbollit , për ti dhënw  mbeshtetje Kombetarës, dhe për ti dhënë kurajo njëri- tjetrit   .  Droja dhe ankthi veq sa na u shtuan duke menduar për epilogun e takimit .Stadiumi   kishte marrë  pamje fascinuese, që të mbush plotë emocione , që ngjall ndjenjën e krenarisë tonë kombëtare. Ky takim na  bashkoi si rrallë herë më parë. Të gjithë ishim bërë një, për të ndarë fatin e kësaj ndeshje që më të drejtë  mori epitetin e një takimi historik. Gjithçka dukej e bukur  të dielën në Lion.Të gjithë e dëshironim një shfaqje pak më ndryshe futbolli, e dëshiruam fitorën e madhe , nuk kemi dashur asesi ta  na përseritet epilogu i dy takimeve  të para . Kombëtarja  na solli  të veqantën, na solli gëzimin e  pa përshkruar , na ngjalli emocione  , na rodhën lotët  e gëzimit të madh.Ndjenjat tona të topitura nga klasat politike në pushtet të cilët veq po na sjellin zhgënjim pas  zhgënjimi, ajo mbrëmje në Lion na bëri që ti harrojmë sado për një kohë të shkurtër. Edhe njëherë tjetër ua plasem zemrat të gjithë  armiqëve tanë shekullor. Futbollistët  tanë në Evropë më rezlulatet e tyre impozante meritojnw tu thurim lavde, meritojnë tu thurim legjenda, Sadiku heroi i kësaj ndeshje, më bashkëlojtarët e tij,  më golin e kurorizuar , na mrekulloi , na  shpëtoi nga  dëshpërimi të cilën zor së shpejt  do ta kishim harruar.Ishte një mbrëmje që kaloi në shenjë të  shqiptarëve. Ishte një mbrëmje e pa harruar që e lartësoi  flamurin kuq e zi. Atë mbrëmje të bukur edhe pse në numer jemi komb e vogël , u dukem së e  kishim pushtuar  Evropën. Deri sa unë po i shkruaj këto rreshta , jehu i fitorës nuk po pushon …

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...