Published On: 23 Janar, 2016

MBI MAJEN E BELLES

Neki Lulaj

 

MBI MAJEN E BELLES

 

Në prehrin e Shkëmbit të Qelisë është një pore shpirti

Eshtë shpellla e barit,ne rrugën e diellit

Eshtë Belleja ime nuse e dukagjinit

Atje përbirohet poeti e len zemrën e hapur

Sofrën për miq te shtruar me ujakullin e Ptyqit bekuar

 

Nën shtatin e bjeshkmirës kullojnë buzët e lumbardhit

Valët zbrazën përmallshëm ne Dri

E hojet e mjaliti të petaleve të kuqe

Embeltojnë deshmoret të Guri i Sokolit

Pellgjet e pafudme të dritës

 

E ngjeva penden në lotin e gutit të tharë pranë tyre

Qe ta shkruaj një Epitaf me lotët e humbjës pa lapidary

Kreshtat e malit e malit të majës se Strellcit

Rrërojnë Qetinen e larë

Nën lotin e hënës të motit të shkuar

Ku luftuan bellagjitë

N`mdafshin e natës ne kërkim të gllaberuarës lirisë

 

Atë natë kobi  edhe shpendmirat u arratisën

Kur kullës ju skuq nga flaka edhe nga  themeli

Gjeja e egër  mori prronin e mallin

Në duart e forta prej kocke e çeliku,ballagjit rezistuan

Pas majës e pas bregut

Ushtuan krismat e armve të lirisë  e mbojtës e kryengitëse

 

 

SA KOHË

 

Sa kohëu deshëm

Përtej dashurisë tanë kishte dashuri

Se të rejat e e bukura te ditëve tona ishin të reja

E shiqimet sy kaltërta ishin shiqime

Të lumet ne..

Ato ditë sip ë çudi

U shtërnguam forte në kraheror

Dhe të gjitha pjesët e zemrave që ishin të thyera

Të plasariturasërish u ngjitën

Me lëmashkun e dashurisë

 

Sa kohë u pritëm të shtegu i lames në pritje

E kaluam perronin me argsh

Se lama na bente roje si zogu i natës

E nata nuk lodhej me shoqërinë tanë

Sepse pertej zabelit të henës dëgjonim

Se si gurgullonin krojet damaret e jetës

 

Se di..?

Pse dimri i ashpër ngriu dashurinë

Kuit të ja qajë kohën e braktisur

Përtej zjarrit të dashurisë erdhën ditët e vështira

Erdhi edhe lodhja e madhe e lodhjës

Heshtja kllap varri

E heshtjës si të ja qepim gojën

 

KOHA

Koha braktisi zvarritjën me zvarrë

Heshtja e zhurmëruar zhurmëron

E heshtjes si të ja qepim gojën

 

Sa kohë u humbëm pë humbje

Pertej dashurisë e thrrisnim njeri-tjetrin

Dridheshin si tallaset e e liqenit mendimet ne koka

E heshtjet gjemonin…

Si bubullon pas vetetimes qielli e toka

 

Kishim humbur vetveten dritën

E drita n`horizontin e jetës

A mund të shtektonim,si mund të jetonim

Kur të gjitha pjesët e zemrës u thyen

Heshtja klllapi varri

 

NË RRUGËN ME STOLA

 

Rruga sonte u step e merdhirë

Nga ecje e mundimshme nëpër  rrath e brryla

A është kjo një endërr e embël nate

Apo një gravurë aureolë jetë gjatë

Apo një gulçim i pagjumsisë se gjatë

 

Në rrugën me stola të parku gjej fëmijërin time

Kujtimet ikin si kuajt e pashaluar mbi shtratin e endërrave

E unë e pertri rinin e perenduar

Yjet varën si degët e ahut të tharë mbi xham

E hena e fisnikruar ne qiell lahet mbi sytë e mi

 

Ku ta gjej sonte frymën e fjalës

Pse kaq e gjatë sonte kjo përshperitje ne gostin e vetmisë

Mbi mjekrrën e lisave

Ta thejm gjumin e heshtjës me fjalën dashuri e valë

E mbi qafën e diellit ta ngarkoi një ugarë

Se ngohtësija e zemrave shkrin borën ne malin  Sharr

 

A mund të lotoi guri i rreshkitur apo gllaniku I vatrës

A mund të ndodhë termeti apo kjo blanë shpirti

Pa të te puth veq një here në rrugën me stola

Dhe fjala e Besës do të bashkoi  Mirushën me  Lumbardhë

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...