Published On: 23 Mars, 2016
Bota |

Mbi 300 të vdekur dhe mbi 620 të plagosur nga sulmet terroriste, brenda vetëm disa muajsh!

Të ashtuquajturat grupe terroriste, kanë nisur qe një kohë të gjatë, që në mënyrë masive të marrin jetën e shumë personave të pafajshëm, raporton GazetaBlic. Sulmi i fundit mori në shënjestër qytetin e Brukselit, ku la të vdekur shumë persona të pafajshëm. Mirëpo, përpos këtij, sulme të tilla “terroriste” pati edhe shumë herë më parë, në qytetete të ndryshme të Evropës.

GazetaBlic në vazhdim, ju sjellë një kronologji të këtyre ngjarjeve, në mënyrë të përmbledhur të sulmeve të lartcekura, ku ato që janë raportuar nga shumica e mediave ndërkombëtare (në bazë të shifrave që GazetaBlic ka arritur t’i sigurojë nga arkivi, del se mbi 300 persona të pafajshëm kanë humbur jetën dhe mbi 620 të tjerë janë plagosur. Këto natyrisht se janë shifrat më minimale që mund të jenë, pasi që ne i kemi përmbledhur vetëm sulmet e disa muajve të fundit, të cilat kanë bërë “jehonë” në mbarë botën. Mirëpo, nuk duhet harruar assesi që sulmet terroriste kanë nisur qysh moti.

Sulmi terrorist në Francë, 12 gazetarë të vrarë

12 persona qenë vrarë dhe afro 10 të tjerë qenë plagosur rëndë, në janar të vitit të kaluar, pasi që persona të armatosur patën kryer një “masakër” në zyrat e revistës satirike “Charlie Hedbo”, në Paris, raporton GazetaBlic.

Masakër-në-Paris-sulmohen-me-kallashnikov-zyrat-e-gazetës-480x360

Kjo pasi që, revista në fjalë pati publikuar një karikaturë satirike, lidhur me liderin e ISIS-it, Ebu Bekr el-Bagdadi. Ky edhe qe sulmi i dytë me radhë, pas atij të vitit 2011, kur kjo revistë pati publikuar një karikaturë me profetin e myslimanëve-Muhamed, si rezultat qe sulmuar me bombë, përcjellë GazetaBlic.

Sulmi i radhës në Turqi, 102 të vrarë!

102 persona mbetën të vrarë dhe mbi 240 të tjerë të plagosur, më 10 tetor të 2015-ës në kryeqytetin turk-Ankarë, pranë stacionit qendror hekurudhor.

20151010233023121620

Ky ishte sulmi më i rëndë i këtij lloji në historinë e Turqisë. Pamjet të cilat qenë publikuar atëherë shfaqën momente tmerri.

Pati reagime e solidarizime nga vende të ndryshme të botës. Qeveria e atëherëshme, i pati cilësuar  shpërthimet si “sulme terroriste” .

Parisi prapë në zi!

Në nëntor të vitit që shkoi, një seri sulmesh terroriste paralizoi sërish qytetin e paqes-Parisin, ku la të vdekur mbi 130 persona.

Më shumë se 80 persona qenë masakruar në një concert në teatrin Bataclan, kurse 11 të tjerë qenë vrarë në një restaurant.

FRANCE

Tragjedia pati ndodhur në një kohë, kur Parisi ende nuk e kishte marrë veten nga sulmet terroriste të muajit janar, kur persona të armatosur patën sulmuar revistën “Charlie Hebdo”.

Tmerri rikthehet në Ankarë!

Por, sulmet nuk mbaruan me kaq. Turqia u sulmua sërish. Prapë fuqishëm. Bilanci i viktimave të sulmit të radhës në Ankarë, i cili ndodhi në mars të këtij viti, qe më tepër se tragjik. Së paku 34 persona vdiqën e 125 u plagosën.

Shpërthimi pati ndodhur në sheshin qendror të qytetit, në Këzëllaj.

Një makinë e mbushur me lëndë shpërthyese qe hedhur në erë në mes dy autobusëve pranë stacioneve të autobusëve të stërmbushur me njerëz.

turke85855

Të dhënat paraprake patën lënë për të kuptuar, se sulmin e kishte organizuar PKK-ja, organizata terroriste kurde, apo një tjetër organizatë e lidhur me të, siç pati deklaruar një zyrtar turk, emri i të cilit nuk qe dhënë në media.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan pati thënë pas atentatit, se shteti nuk do të heqë dorë asnjëherë nga e drejta e vetëmbrojtjes kundër çdo lloji të terrorizmit.

Bota tronditet prapë. Cak i sulmeve të radhës-Brukseli

Sulmet nuk mbaruan me Turqinë dhe Francën. Ato vazhduan me “zemrë” e Evropës, Brukselin.

32726E7600000578-3503928-image-m-45_1458633847814

Dje, më 22 mars, Belgjika vërtetë u përball me një katrahurë të vërtetë. Nga disa shpërthime që ndodhën në Bruksel, përgjatë një ditë humbën jetën rreth 31 persona dhe u plagosën 250 të tjerë. Edhe ky sulm, sikurse sulmet e mëparshme vërshoi botën.

Br8769b

Shumë vende të botës u solidarizuan me Brukselin, Belgjikën, me gjithë njerëzimin.

Paralajmërohen sulme të reja!

Për sulmin e fundit, sikurse për disa sulme të tjera, përgjegjësinë e ka marrë Shteti Islamik, i njohur si ISIS. Belgjika pas këtyre sulmeve ka shpallur tri ditë zie kombëtare.

Megjithëkëtë, ISIS nuk pendohet. Ai ka paralajëmruar sulme të tjera, në gjithë Evropën. /GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...