Published On: 1 Mars, 2016

Ambasadori gjerman: Nuk kemi kërkuar nga Serbia ta njohë Kosovën

  • Ambasadori gjerman në Serbi, Aksel Ditman ka ripërsëritur se Berlini nuk kërkon që Serbia të njohë Kosovën, por që është pozicioni i përbashkët i BE-së që në mes të Beogradit dhe Prishtinës duhet të arrihet një normalizim i plotë i marrëdhënieve.

Sipas tij, është pozitive që të dyja palët kanë shprehur vullnetin dhe gatishmërinë rreth procesit të normalizimit të raporteve në patronazhin e BE-së.Diplomati gjerman ka shtuar se normalizimi i raporteve mes Beogradit dhe Prishtinës është i rëndësishëm për Serbinë që të bëhet anëtare e BE-së dhe se për këtë arsye është e rëndësishme që ky proces të shkojë në mënyrë paralele me atë të anëtarësimit në BE, raportojnë mediat serbe./ Klan Kosova

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...