Published On: 7 Shtator, 2016

Maturantja letër ministres Nikolla: E dashur Linditë, të uroj të shkosh në djall!

Kjo është letra e një maturanteje të quajtur Sonila, që është publikuar nga ish-Kryeministri Sali Berisha.

Letra vjen pas përgjigjes negative që morën shumë maturantë për të vazhduar arsimin e lartë sipas sistemit të ri arsimor të Ministrisë së Arsimit.

Maturantët kanë paralajmëruar për nesër një protestë në orën 10:00 përpara Kryeministrisë.

Letra e maturantes drejtuar ministres Lindita Nikolla:

“E dashur Lindite! Ndoshta duhet te te them e “e urryer Lindit” por detyrohem te mbaj veten sepse sdua te te merzis,ashtu sic ti bere me ne. Sdua te ta thyej zemren se fundja e jona u thye. I lenduari e kupton te lenduarin. Nuk dua as te te shaj apo te te them egoiste,ndonese te dyja ne e dime qe je. Por sta them sepse do te priheshin krahet ashtu sic ne na u prene. E dashur Lindite,a u kenaqe?! U kenaqe tek pe nxenes qe ndiheshin me vlerat ne toke?! Tek more vesh se cdo maturant ngriti dyshimet tek vetja,tek e quajti veten te pafat?! Tek mallkonte e demtonte veten? A u kenaqe kur pe ne syte e tyre deshtimin? Cfare pe tjeter aty? A pe nje vrasje krenarie? Na vrate! Dhe jeni vrasesit e shume maturanteve qe mezi priten nje emer te ngjyrosur me jeshile! Nderkohe moren nje tabele te stermadhe me ngjyren e kuqe te deshtimit! Aty thuhej me te madhe se nuk ja dolem,se na mposhte ti dhe reformat tuaja gjakatare! Aty thuhej se 12 vite ne kemi luajtur me enderrat dhe kemi thurrur perde imagjinatash,kemi luajtur doktorash me mendjen tone te semure per arsim. Por ne e donim kete shkolle. Ne donim te ishim aty,ne donim te krenonim veten. Te brohorisnim se ja dolem. Ama ti sna lejove. Ti na theve . E dashur Lindite te uroj te shkosh ne djall.

Faleminderit qe na le me zemer gjysme! Por te betohem se sdo te mposhtem. Te betohem se do ta mbledh veten,do i ngjis gjysmat e enderrave dhe do vij te te puth ne te dyja faqet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...