Published On: 15 Gusht, 2016

Matoshi: Marrëzia e Thaçit s’ka të ndalur, përkulet para pllakës “Zrtve albanskih terorista”

Analisti politik, Halil Matoshi ka reaguar ndaj vizitës së presidentit Hashin Thaçi në lidhje me vizitën e këtij të fundit në Gorazhdec.

Ai në një shënim në Facebook ka thënë se nuk kanë fund marrëzitë e Thaçit, raporton Gazeta Blic.

Shënimi i plotë:

Presidenti i vendit nuk ka te ndal me marrezite e tij!

Ne Gorazhdevc Thaci u perkul serish para nji pllake perkujtimore ne te cilen shkruen: “Zrtve albanskih terorista” (viktima te terroristeve shqiptar) dhe: “Nuk asht aq e tmerrshme te vdiset – por te varrosesh persegjalli”
Ky mbishkrim pa asnji lloj hetimi nuk e pengon Kryetarin e Kosoves Hashim Thacin qe te perkulet para kesaj akuze te paprovueme nga asnji hetuesi dhe nga asnji gjykate!?
Me keso aktesh Presidenti i vendit per t’u imponu si figure unifikuese ne vend dhe per te hequr dyshimet nga vetja, po paragjykon shqiptaret pa asnji prove – se paskeshin vrare keta femije serbe – te cilet vertet kushdo qe i ka vrare asht nji kriminel i lig;
Mirepo paragjykimi nga ana e Presidentit (fajesimi i “shqiptareve terroriste”) edhe nese gjendet vrasesi (vrasesist) kurre ma nuk lejon nji gjykim te drejte e te paanshem lidhun me kete rast.
Me 13 gusht 2003 ishin vrare nga dora kriminale Ivan Jovović (19) dhe Pantelija Dakić (12), kurse ishin plagosur rand shoket e tyre Đorde Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) dhe Dragana Srbljak (13), derisa po laheshin ne Lumbardh.
Ne anen tjeter, kushdo qe ka pase interes me e dite te verteten e di se njisitet e DB-se (spiunet fashiste te Millosehviqit) kane vra vet femije serb, per t’i fajesu shqiptaret dhe kjo asht provu dhe pranu nga zyrtaret serbe, psh. ne rastin e kafeterise “Panda” ne Peje.
Atebote jane vrare femijte serbe nga vet njesitet serbe per ta legjitimuar agresionin ndaj popullesise civile ne rajonin e Pejes dhe per kete asht akuzu shefi i “Beretave te kuqe” krimineli me damke Legija nga vet shefi i Sigurimit te shtetit serb Markovic, porse Legija ka thane se ai kete e ka ba me urdhen te DB-se dhe Markovicit.
E kam thane edhe ne rastin e Staro Grackos, se Presidenti asht adshte ta nagazhohet per zbardhejen e ktyne rasteve dhe fajtoret e vertet te sillen para drejtesise, (ka pushtet absolut ne vend qe 17 vjet) por jo t’i fyej te gjithe shqiptaret per vrasje, terror e terrorizem.
Ai nuk e ka te drejten t’i fyej viktimat civile shqiptare – kam qene vet viktime – e kam perjetu “holokaustin” ne nji kamp perqendrim serb) Kete logjike kurre s’e pranoj!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    Kafshate qe s’kaperdihet eshte mjerimi-thoshte Migjeni. Nderkaq, kafshate qe s’kaperdihet ne diplomaci eshte gabimi. Po! ky eshte gabim qe nuk mund te falet. Mire e thot Matoshi. Si eshte e mundur te perkulesh para viktimave per te cilat ende nuk dihet dorasi e as porositesi. Ne ende nuk e dime kush eshte dorasi i vrasjes se Aganit, vrasjes se Kelmendit me te bijte, vrasjes se femijeve te Jasharajve ne vatren e vete, etej, etj,… e shkojme e perulemi para okupatoreve shekullor. Pajtim po! por jo me cdokusht. Nese Presidenti jone eshte kadar ta bie Nikoliqin te perkulet ne Prekaz e ne vende tjera atehere mund t’i themi BRAVO!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...