Published On: 19 Tetor, 2016

Matoshi: Qeveritë e Shqipërisë e kanë ‘shitur’ disa herë Kosovën në Jugosllavi (Video)

Sonte në emisionin “Komiteti” – prodhim i Gazetës Express për RTV Dukagjini – që drejtohet nga Berat Buzhala, publicisti Halil Matoshi ka folur për mungesën e ndihmës së qeverive shqiptare për Kosovën përgjatë 100 viteve të fundit.

Matoshi ka përmendur të gjitha qeveritë shqiptare, të cilat, sipas tij, ndër vite nuk kanë bërë asnjë përpjekje për shqiptarët e Kosovës, përkundrazi kanë qëndruar përkrah Jugosllavisë

Ahmet Zogu kishte hyrë në miqësi me Serbinë, e cila atë kohë bënte masakra në Kosovë. Pas tij, Enver Hoxha ka refuzuar vendimin e Bujanit që Kosova të bashkohet me Shqipërinë në vitin 1943, pasi që kosovarët ishin antikomunistë dhe reaksionistë, ka treguar Matoshi.

Ai ka thënë se raportet mes Shqipërisë dhe Serbisë janë ftohur vetëm gjatë viteve të ’80-ta.

Matoshi ka kujtuar se pas Hoxhës, Fatos Nano kishte takuar Sllobodan Millosheviqin në Kretë, dhe i kishte thënë se do të bëjë përpjekje që kosovarët ta njihnin Beogradin si kryeqytet të tyre.

Sali Berisha, gjatë kohës së tij, kishte kërkuar që shqiptarët e Kosovës të dalin në zgjedhjet e Jugosllavisë, për t’i ndihmuar opozitës serbe që ta rrëzojë nga pushteti Millosheviqin, gjë që ishte absurde atë kohë, ka treguar Matoshi në “Komiteti”.

Publicisti në fund ka përmendur Edi Ramën, i cili, siç shprehet ai, ka bërë marrëveshje me Serbinë për autostradën Nish-Prishtinë-Durrës, pa biseduar me Kosovën, edhe pse kjo autostradë kalon nëpër të.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...