Published On: 24 Gusht, 2016

“Masturbimi intelektual” i ‘baballarëve’ të kombit kosovar

Edhe diçka për “baballarët e kombit kosovar”

Driton Tali

“Baballaret e kombit kosovar” ka kohë që e keqpërdorin një konotacion që merr nocioni komb, dhe atë që e merr ekskluzivisht tek “kombet e reja” si bie fjala tek australianet, zelandasit, kanadeët…

Pastaj “masturbojnë intelektualisht” duke përmendur emra të disa autorëve si Fichte, Durkheim, Deutch, Gellner, Hobsbawm, Hroch, Fokuyama…, demek ne lexojmë.

Argumentet te cilat i perdorin per egzistimin e kombit kosovar zakonisht jane (tashme cliche) si: se Kosova do te behet anetare e OKB (duke potencuar fjalen KOMBEVE te Bashkuara, e nga ajo se cka flasin shihet se nuk e kane te qarte pse i mbeti emri ashtu atij institucioni i cili de facto eshte “Organizate e Shteteve te Bashkuara”); Kombetarja e Kosoves ne futboll dhe sportet tjera – duke e bere ate pyetjen idioteske se kur te luajne futboll KOMBETARJA (sic e potencojne me ze te larte) e Kosoves kunder KOMBTARES se Shqiperise per ke …

Te “kombet e reja” te cilat u krijuan si rezultat i shtetit (e qe ne dhe shume popuj tjere e nenkuptojme si nenshtetesi – qytetari) kombi krijohet ne momentin kur shteti te shpallet i pavarur.

Sipas kesaj “kombi kosovar” eshte krijuar ne momentin kur Kosova eshte shpallur shtet i pavarur.

Por paftyresia e ketyre rrugaqeve intelektuale eshte se kur te ju thua te njeten gje (duke u nisur nga ajo se cka ata llomotisin per kombin kosovar) per kombin jugosllav ata pastaj reagojne me lloj-lloj budallalleqe duke u munduar ta “mbulojne”. Pra se dikur ekzistonte kombi jugosllav, se Jugosllavia ishte anetare e OKB (…KOMBEVE te Bashkuara) se kishte KOMBETARE ne secilin sport; se qytetaret e saj jashte njiheshin si jugosllave (dhe pastaj te origjines etnike ciles i takonin) …

Apo se edhe shqiptaret e Lugines (apo Kosoves Lindore) ne kete kontekste tashti (bie fjala per zelandasit apo amerikanet) njihen si pjestare te “kombit serb” sepse jane “Serbian nationality”.

Per mos t’u fut ne ate se a ka “kombe qe nuk kane shtet” sepse ajo kalon pastaj krejt ne banalitet. Sepse e kam patur kete debat me dy “baballaret me eminent” per kombin skocez (dhe kurd). Ishin aq te ulte sa nuk ja vlen as te humbet kohe.

Bile njeri nga ata debile (qe per gjuhe te huaj ende e ka serbishten dhe hala Perendimin e sheh nepermes Beogradit), ne nje koment kur e pata permend prof T.M. Devine (autorin e “The Scottish Nation: A Modern History”) lidhur me kombin skocez, me pati thene “mos permend emra te autoreve anonim te tille ka sa te duash”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...