Published On: 23 Gusht, 2016

Mashtrimi i madh: Tito sillej mirë me shqiptarët!?

Studiuesi Bajram Mjeku, në një shkrim të tij thotë se gabohen ata që mendojnë se lideri komunist i ish-Jugosllavisë, Josib Broz Tito, kishte qasje progresive ndaj shqiptarëve.

Mjeku përmend faktin se në kohën e tij, më 1971 – kur ai kishte sundim absolut në shtet, pasi bie nga pushteti Aleksandar Rankoviqi – në Kosovë 36 për qind e shqiptarëve ishin analfabetë. Ndërkaq, pikërisht në kohën e tij oficerët serbë dominojnë në Armatën Popullore, oficerë këta që më vonë do të shkaktojnë luftërat e përgjakshme gjatë viteve nëntëdhjetë të shekulli të kaluar, transmeton Telegrafi.

Shkrimin e Bajram Mjekut, mund ta lexoni të plotë më poshtë.

“A lajthitemi me togfjalëshin Jugosllavia e Titos?

Shqiptarët që mbijetuan nën Jugosllavinë komuniste, ende janë të lajthitur për mënyrën e qeverisjes mizore ndaj tyre për gjysmë shekulli. Gabojnë edhe studiues të ndryshëm, kur në librat e tyre ende e quajnë “Jugosllavia e Titos”.

Shqiptarët u sunduan nga dy tiranë serbë, Aleksandar Rankoviqi e Sllobodan Millosheviqi, me qeverisje të ndërmjetme nga kroati Josip Broz Tito, pavarësisht që ky i fundit ishte shef i Jugosllavisë komuniste plot 35 vjet.

Nga viti 1945 deri në vitin 1966, shqiptarët u sunduan mizorisht nga ministri i Brendshëm i Federatës jugosllave, Aleksandar Rankoviq. Këtë periudhë, në të cilën u persekutuan rreth 33 mijë shqiptarë dhe 103 prej tyre u mbytën nga torturat, shqiptarët e njohin si ’koha e Rankoviqit’. Nga rënia e tij në Plenumin e Brioneve në korrik të vitit 1966 e deri në maj të vitit 1980, Kosova u qeveris nga Josip Broz Tito. Nga vdekja e Titos deri në vitin 1999, Kosova u sundua nga nacionalkomunistët serbë, të cilët përgatitën terrenin për ardhjen në pushtet të tiranit, Sllobodan Millosheviq.

Nacionalshovinisti Aleksandar Rankoviq, Kosovën e sundoi plot 21 vjet, Josip Broz vetëm 14 dhe tirani Millosheviq sundoi me duar të përgjakura plot 19 vjet.

Një tjetër lajthitje ekziston sa i përket qeverisjes së Titos dhe kinse qasjes progresive ndaj shqiptarëve. Në vitin 1971, në Kosovë 36 për qind e shqiptarëve ishin analfabetë. Në vitet 1974-‘75, në 564 fshatra dhe lagje të qyteteve ku jetonin shqiptarët, nuk kishte shkolla fillore. Ky diskriminim ka ndodhur 30 vjet mbas Luftës së Dytë Botërore. Gjatë këtyre viteve, nisi aksioni i madh i intelektualëve shqiptarë për ndërtimin e objekteve shkollore dhe hapjen e Universitetit të Prishtinës. Ishte nisma më frytdhënëse për identitetin arsimor e kulturor të shqiptarëve në Kosovë.

Pas dy dekada sundimi, Josip Broz ndjeu rrezikun e rënies nga pushteti. U tund nga makthi përballë nacionalkomunistëve serbë në krye me tiranin Aleksandar Rankoviq. Josip Brozi përmes kuadrove të besueshme të Ushtrisë, komplotoi ato të Policisë dhe organizoi kujdesshëm Plenumin e Brioneve. Pas rënies së Rankoviqit, Josip Broz dhe dy mentorët e tij, slloveni Edvard Kardeli dhe kroati Mirosllav Kërlezha, vlerësuan se një Serbi e dobët politikisht, do të sigurohej vetëm me krijimin e dy autonomive të zgjeruara si pjesë konstituive të Federatës jugosllave – Kosovës dhe Vojvodinës.

Udhëheqja komuniste serbe, as gjatë kësaj periudhe nuk qëndroi duarkryq. E vetëdijshme se përballë Titos i humbte betejat politike, në prapaskenë fuqizoi radhët e Ushtrisë. Kur u shpërbë Jugosllavia në maj të vitit 1991, në Armatën jugosllave nga rreth 76 mijë oficerë aktivë, rreth 56 mijë ishin serbë e malazezë, derisa vetëm rreth 800 oficerë ishin shqiptarë. Ishin oficerët serbë e malazezë, të cilët shkaktuan katër luftëra të përgjakshme gjatë viteve nëntëdhjetë!”, ka shkruar Mjeku. /Telegrafi/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Kure u shtrua Titoja ne spital , ne qendren kardiologjike ushtarake te Sllovenise ne Lubljane, konziliumi i mjekeve cdo dite raportonte per gjendjen e tije shendetsore.Nji dite, ne mbremjen e 4 majit te 1880, kunsiliumi i mjekeve dha lajmin per vdekjen e Titos mirpo , e verteta ishte se ai kishte vdekur qyshe me 14 shkurt te 1980.Koha nga kjo dite e deri me shpalljen e vdekjes se tij me 4 maj te 1980 duhej te sherbente per regullimun e qendres memoriale per vorrim.Kure treni i kalter me arkivolin e Titos u nise nga Lubljana dhe kaloi neper vendlindjen e Titos -Kumrovc, dhe autoritetet e keshillit te vortimit ishin gadi ate ta virrosnin ne qytetin e vendlindjes, kroatet pra , bashkombasit e tij ishn kategorisht kunder andaj dhe urdhruan qe treni i kalter te vazhdoje rrugen poshte pra , per Beograd.Dhe , nese kroati Tito nuk kishte qene i mire per bashkekombasit e tij kroat ateheher si paska qene e mundur Titoja te kishte qene ” i mire ” per shqiptaret..?
    Titoja ka qene i mire per nji grusht shqiptaresh analfabet dhe gjysemanalfabet , te martuar me gra joshqiptare dhe serbe ( ky ishte nji ligj i pashkruar per funksioneret shqiptar te Kosoves ) te cilet ai ishte ne gjendje ti shantazhonte ne cdo moment dhe kur atij ia donte qejfi.Titoja per popullin shqiptar ka qene dhe ka mbet nji antishqiptar dhe armik i perbetuar dhe asgje tjeter.Po aq te rezikshem si Tito dikur , sot jane titistet e perbetuar shqiptar qe nuke jane te paket ne numer dhe te cilet me veprimet coroditese te tyre ne Kosoven e pase dhe para luftes mundohen ti orjentojne rjedhat e ecjes se Kosoves ( por edhe Shqiperise ) perpara sipas interesave dhe kuteve serbe.Po te mose kishte qene Titoja per serbet me rendesishem dhe me i dobishem se Rankoviqi, serbet kurr nuk do ta mbanin ate President te shtetit qe serbet e dominonin deri ne vdekjen e tij

    Përgjigjiuni
    Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...