Published On: 22 Mars, 2016

Masë ndalimi për dy gjinekologë për vdekjen e pacientes në Gjilan

Për shkak të dyshimeve për trajtim të pandërgjegshëm mjekësor në rastin e Arbenita Spahiut, e cila ndërroi jetë në Spitalin Regjional të Gjilanit dy orë pas lindjes, gjineokologet M. Sh dhe H.Z. u është caktuar masa e ndalimit prej 48 orëve, njofton korrespondenti i Kohës Ditore nga Gjilani.

Ndërsa në polici janë intervistuar edhe një mjek dhe një Mami të cilët pas marrjes në pyetje janë liruar.

Prokuroria Themelore në Gjilan pasi që ka siguruar raportin preliminar të ekspertizës të kryer nga ana e Institutit të Mjekësisë Ligjore e cila kishte bërë edhe obduksionin e viktimës ku sipas prokurorisë në raport theksohet se e ndjera kishte vdekur nga hemoragjia.
Pas sigurimit të raportit prokuroria ishte aktivizuar duke intervistuar stafin mjekësor me ç’rast u ndaluan edhe dy nga gjinekologet.

Sipas prokurorisë hetimet do të zgjerohen edhe gjatë ditës së nesërme ku pritet të intervistohen edhe mjekët tjerë. Prokurori Arben Ismajli i ka deklaruar gazetës se masa e ndalimit është e bazuar në raportin preliminar të mjekësisë ligjore.

“Dy mjeke gjineokologe janë të ndaluar për 48 orë dhe një mjek tjetër që intervistuar dhe një mami është intervistuar dhe ajo është liruar. Mirëpo kemi me vepruar edhe nesër me disa mjekë tjerë. Po në bazë të raportit preliminar që e kemi siguruar nga mjekësia ligjore. Po thuhet se e ndjera ka pasur shok hemarrogjik. Edhe nesër do të vazhdojmë me intervistimet e mjekëve”, ka thënë ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...