Published On: 27 Shkurt, 2016

Masakra greke në Kodër afër Tepelenës!

Në vitin 1914 trupat e rregullta greke duke marrë posedimin e Kodrës, një fshat pranë Tepelenës, ftuan të gjithë fshatarët, burra, gra dhe fëmijë, të mbledhur në kishën ortodokse. Kur të gjithë ishin mbledhur, 230 në numër, oficerët grekë urdhëruan ushtarët të gjuajnë mbi ta me mitralozë. Të gjithë u vranë, kokat e tyre u ndanë dhe u varen në mure.

General De Veer i Misionit holandez shkoi vetë në këtë fshat, e pa këtë mizori të tmerrshme greke dhe mori këtë fotografi.

Një komision i udhëhequr nga De Veer, hetoi incidentin për Komisionin e Ndërkombëtar të Kontrollit dhe hartoi një raport.

Afërsisht 230 trupa pjesërisht të gjymtuar u nxorën nga një varr masiv. – Marrur nga faqja Ylliria

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Vladimir toro thotë:

  Historikisht jemi popull qe nuk kemi or pushtuar asnje comb tjeter pot jemi pushtuar nga te tjere nje plak me beri nje pyetje.Cili eshte armiku me I madh ? Ekishte fjalen kombin tone une I thshe Turku jo Greku jo Serbia jo ..jo eshte vellai yt me tha ta ngul thiken mbrapa shpine eshte e provuar historikisht me tha ja bejme te keqen njeri tjetrit me tha Ula koken .Eshte per te menduar qe te Gjithe ne qe flasim gjuhen e nenes shqip te bashkohemi jo percahemi sepse eshte me mire per ne u lutem qeveritareve shqipetare ta kthejne vetem pal fytyren e tyre te bukur nga vendi I nenes tyre the te nxjerin mesime nga ato masakra Greku ,Turku Serbi me I Miri ne themi litrin be shesh te flamurit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 2. Teodor thotë:

  Popujt e botes mbajne ushtri per te ruajtur veten. Ne as sot nuk kemi ushtri qe ne rast te nje sulmi nga jashte te mbrojme femite, grate dhe baballaret tane. Jane detyruar vajza te reja me femije ne gji te hidhen nga shkembejt per te mos rene ne duart e perdhunusve Turq.Mesime akoma nuk kemi nxjerre. A nuk do te ishte mire ta kishim nje berthame ushtarake ku tu jepnim nga kursimet tona qe ne rast rreziku te na mbronin. Shofim se ceshte bere e prap nuk po zeme mend. Fatkeqsi!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(0)
 3. Pa emer. thotë:

  Te vjen keq kur degjon po duhet te merremi me te sotmen. Keta jane histori qe c’do shtet I ka vuajtur dhe jane vendosur ne museum.
  Qeveritaret shqiptare kane nevoje per nje terapi mendore sepse arritja e tyre <> I perket grindjeve dhe hajduterise.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
 4. alb troi thotë:

  Tan jeten na kan shtyp ne Shqiptarve,kush ka hy te na na ka perdor si kan pas qef ne fund na kan masakru historikisht. Greket, Serbet, Turqit dhe Malazezet me popullat sa Shkodra na ka masakrue! Pse se sjemi kan te bashkum kurr, kan be qef me ne si kan desht. Na Jena popull se historikisht jemi shit, kem vra njeri tjetrin.. Me Pak fjal skemi pas shtet kurr.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 5. Afrim Morina thotë:

  Udheqesit tan Skan vakt mu marr me kto Masakra se Jan tu kqyr mu ba te gjith Pashallar!
  Dojn mi hanger kryt njeri tjetrit per tu ba Pasha si Toptani!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 6. Aranit Pojani thotë:

  Per fate te keq trupat greke u ndihmuan nga gjakprishurit shqiptare,nje nga te cilet ishte kapiteni Themistokli Pollo i jati i Stefanaqit e gjyshi i Gencit.Ky filo grek me ure ne dore beri krimet me te pashembullta mbi popullsine myslimane qe nga Smokthina e Vlores ne Panarit te Korces.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...