Published On: 4 Shkurt, 2016

Masakra dhe zinxhiri i vrasjeve mes fiseve Çapja dhe Mema në Elbasan

Një ditë pas masakrës me 3 të vrarë dhe 8 të plagosur në Elbasan, detaje të reja dalin në pah. Mësohet se vrasësit me uniforma policie, pasi kanë kryer krimin armët i kanë hedhur para lokalit.

Dëshmitarët e skenës së krimit kanë parë një makinë “Benz” me ngjyrë gri t’i afrohej lokalit njëkatësh, i cili ndodhet në krah të rrugës nacionale Elbasan-­Librazhd, pranë vendit të quajtur “Ura e Bakallit”. Nga mjeti kanë dalë 4 persona, të armatosur e me kapuça, të cilët nga jashtë qëlluan me breshëri drejt lokalit, shkruan Panorama.

Plumbat thyen xhamat, duke depërtuar në tavolinat ku ishin ulur si shënjestrat e autorëve, ashtu dhe klientë të rastësishëm. Pasi kanë qëlluar me breshëri, autorët u larguan me shpejtësi, me të njëjtin mjet që erdhën, ndërsa dy prej armëve i kanë hedhur në rrugë. Menjëherë u dha alarmi nga të shtënat e armëve. Në vendngjarje shkuan forca të shumta policie dhe më pas autoambulanca, ndërsa nuk dihej se sa viktima kishte. Mësohet se të gjithë klientët që ndodheshin në lokal ishin të qëlluar.

Mësohet se tetë personat e plagosur (dy prej të cilëve janë në gjendje kritike për jetën) kanë qenë jashtë lokalit nën shoqërinë e viktimave dhe janë të gjithë të afërm me njëri-tjetrin.

MASAKRA
Mbrëmë, Agron Çapja bashkë me dhjetë të afërm të tij të moshës nga 25 në 55 vjeç (kushërinj, nipa e krushqi), ndodhej jashtë lokalit që dikur e ka pasur në pronësi të tij (vendi ku ndodhet lokali quhet “Rrapi i Gonit”, në Unazën jugore të qytetit të Elbasanit). Ata ishin duke biseduar njëri me tjetrin, kur disa persona të armatosur kanë zbritur nga mjetet e tyre (pohohet të kenë qenë tre) dhe kanë qëlluar me breshëri plumbash. Autorët e krimit, në pak minuta kanë shkatërruar gjithë lokalin, ndërsa kanë vrarë tre persona si dhe kanë plagosur tetë të tjerë. Pas masakrës, ekzekutorët janë larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes.

VIKTIMAT
1. Agron Çapja
2. Ardit Sinakoli
3. Eno Bedalli

TË PLAGOSUR
1. Ardian Zharri
2. Fejzulla Çapja
3. Ferit Muça
4. Luan Muça
5. Bujar Reshka
6. Florenc Çapja (djali I Fejzullaut)
7. Arnold Çapja (djali I Agronit)

Historia mes fiseve Çapja dhe Mema

Një serial vrasjesh ka ndodhur menjëherë pas ekzekutimit të Sokol Çapjes në 2005-ën. Një shkrim i gazetës Koha Jonë i datës 6 mars 2008, tregon hasmërinë mes dy familjeve.

Sokol Çapja u ekzekutua mbrëmjen e 26 dhjetorit të vitit 2005, kur ishte nën shoqërinë e dy vajzave, në lokal “Aquario”, pranë Universitetit të Elbasanit. Tre persona të armatosur dhe me maska kanë hyrë në lokal dhe kanë qëlluar disa herë me pistoleta dhe me automatik “Skorpion” në drejtim të 33-vjeçarit. Më parë, ata i kanë kërkuar klientëve dhe kamerierëve që të shtrihen për tokë dhe më pas kanë nisur të qëllojnë në drejtim të biznesmenit.

Sokol Çapja u dërgua në spital dhe vdiq gjatë operacionit. Sipas mjekëve, ai kishte marrë disa plumba në trup, por vetëm njëri i kishte prekur mëlçinë dhe i shkaktoi vdekjen. Pas atentatit, vrasësit janë larguar me një automjet me targa të huaja. Policia e Elbasanit arriti të identifikojë autorët, të cilët u larguan në drejtime të paditura. Sipas policisë, autorë të atentatit ishin shtetasit Dritan Sheme, Armando Hasani dhe Ardian Meta. Pas kësaj vrasjeje, në kohë të ndryshme, ndodhen një varg ngjarjesh misterioze. Oficeri i policisë rrugore, Fadil Mema, u plagos me armë në këmbë nga një atentat të ngritur nga dy persona, në afërsi të shtëpisë së tij.

Familja Çapja kishte akuzuar Memën si organizator të atentatit pas një konflikti që kishte pasur oficeri me Sokolin. Të dy familjet kishin lidhje të ngushta miqësore mes tyre. Pas plagosjes, policia ndaloi një nga nipat e Sokol Çapes dhe një person tjetër. Por Prokuroria nuk provoi se ai ishte i përfshirë në atentatin ndaj Fadil Memës.

Pas pak kohësh u ekzekutua në lokalin autoshkollë të Fadil Memës kunati i tij, Ardian Ibrahimi. Policia nuk mundi të identifikojë dhe të kapë autorët. Një nga të akuzuarit, Ardian Meta, u kap nga policia, ndërsa tentoi të arratisej për në Greqi. Gjatë operacionit, ai u plagos në njërën këmbë. Pas kapjes së Ardian Metës, u vra në rrethana misterioze në Tiranë, Dritan Sheme. Autorët arritën të gjejnë vendndodhjen e tij nëpërmjet së dashurës. Policia shpalli në kërkim autorin tjetër Armando Hasanin. Sipas të dhënave të policisë, Armandoi Hasani ka qëndruar i fshehur me identitet të rremë në Tiranë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...