Published On: 13 Janar, 2016

Martti Ahtisaari ose Carl Bildt mund të vinë për të ndërmjetësuar krizën në Kosovë

  • Gazeta austriake “Der Standard” shkruan për krizën politike në Kosovë, duke përmendur një seri detajesh si bllokimi i Parlamentit nga ana e opozitës me gaz lotsjellës, Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave serbe dhe rritjen e pakënaqësisë pas arritjes së kësaj marrëveshje nga Kosova dhe Serbia.

“Der Standard” shkruan se për zgjidhjen e krizës politike në Kosovë, po shqyrtohen emra ndërmjetësues si Marti Ahtisaari, Karl Bildt apo edhe konsulta me Komisionin e Venecias.
Gazeta shkruan se opozita është e shqetësuar me marrëveshjet e arritura në Bruksel nga Qeveria e Kosovës dhe ndihet e përjashtuar nga ky proces.
“Shqiptarët në Kosovë kanë frikë se me marrëveshje, do të lejohet ndërhyrja e Serbisë në çështjet e brendshme të Kosovës”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...