Published On: 19 Qershor, 2016

Marshimi i Paqes!! Prezantim dinjitoz i shqiptarëve!!

Mustafë Shabani

Të organizuar përmes shoqatës “Yjet e Kosoves” Emmendingen dhe të perkrahur nga shoqata “Shota” Zvicër, të cilët ishin përforcuar edhe me Enver Tashollin me daulle, ishin komuniteti i vetëm i të huajve i pranishëm në Vallëzimin Paqësor në Emmendingen, dhe kjo paraqitje e shkëlqyer u prit, u pranua dhe u nderua në mënyrë të veçantë, duke u duartrokitur në mënyrë frenetike, si dhe duke qëndruar në qendër të vëmendjes të mjeteve të informimit. Veshjet kostumet karakteristike vallet.autoktone ishin jo vetem freski, por edhe kënaqësi dhe përjetim i sinqertë shpirtëror i me shume se sa 20.000 vendasve ne mesin e te cileve ishin prezent njerezit me eminent dhe figurat me te rendesisheme publike dhe politike te qarkut. Koloriten e kostumeve perplotesuan edhe flamujet dardan, dhe ai kombetar si dhe fanelat me portretet e Dr.Ibrahim Rugoves, i rrethuar nga Dr.Mark Krasniqi dhe Dr.Anton Qetta, te cilat i kushte sjellur Sadik Halilaj tanime figure publike me shume rendesi per burrerin dhe fisnikerin e tije te te treguar Grupit te shqiptareve i priu Tahir Shabani i cili nderonete flamurin kombetar,si dhe nje anetare e shoqates “Shota” me flamurin shtetror te Kosoves . Nje falemenderim i veqant Z. Zenun Krasniqi i cili sponzoroj shoqaten Shota Zvicer e cila tanime eshte prezentuesja kryesore e kultures dhe shpirtit shqiptar ishte e pranisheme me 30 veta dhe duke ndjere nevojen e perhapjese dhe prezentimit te kulutres sone te lashte ajo nuk kishte kerkuar kuota te caktuara parash perpos kompenzimit te shpenzimeve te rruges.

Zoti i bekoftë veprimtarët e devotshëm të çështjes kombëtare, Zoti e bekoftë miqësinë tonë Gjermano-Shqiptare!!’

Emmendingen 18.06.16

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...