Published On: 18 Mars, 2016

MARRËVESHJA E OSLLOS për FARK-un, e tradhtuar nga ADEM DEMAÇI ME KOMPANI…

 

demaqizemaj

 • MARRËVESHJA E OSLLOS për FARK-un, 21-23 maj 1998, është manipuluar dhe tradhtuar nga ADEM DEMAÇI ME KOMPANI…

Xhevat Rexhaj

Delegacionet: në emër të UÇK-së Adem Demaçi, Xhavit Haliti, Fatmir Zymeraj dhe Shaban Muja dhe delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes në përbërje të Ahmet Krasniqit dhe Agim Mehmetit në Osllo, më 21-23 maj të vitit 1998.

Siç është e ditur në ditën e fundit të atij takimi, dy delegacionet janë pajtuar dhe janë marr vesh për këto çështje:

1). Dy subjektet ushtarake UÇK-ja dhe Ministria e Mbrojtjes bashkohen në një subjekt të përbashkët ushtarak, i cili do të quhet: “Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës” (FARK).

2) Marrëveshja i njeh formacionet ushtarake që vepronin në Kosovë bashkë me komandantët e tyre si dhe me emrin me të cilin qenë zyrtarizuar në opinionin publik.

3) Subjektin e përbashkët ushtarak “Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës” do ta përbëjnë këto njësi:

a). Njësitë operative të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

b). Njësitë e Mbrojtjes Territoriale.

c). Njësitë e Aviacionit Luftarak.

ç) Njësitë e Ministrisë së Brendshme.

-Ky subjekt ushtarak do të udhëhiqet nga Shtabi i Përgjithshëm i përbërë nga përfaqësuesit e subjekteve ushtarake që janë bashkuar në FARK. Një pjesë e këtij Shtabi do të vepronte në Shqipëri dhe pjesa tjetër në Kosovë.

5) Njësitë ekzistuese që vepronin në Kosovë do të riorganizohen dhe do të forcohen me kuadro ushtarake profesionale, me qëllim të funksionimit të komandës hierarkike dhe të disiplinës ushtarake moderne.

6). Kuadri i deritashëm udhëheqës i njësive të UÇK-së do të gradohet me grada ushtarake sipas kritereve të përgjithshme ushtarake dhe propozimeve konkrete në çdo njësi ushtarake veç e veç.

7). Ndalohej politizimi i ushtrisë.

8). Komunikatat e UÇK-së nuk do të dalin në opinion pa u korrigjuar nga Komandanti i SHP të FARK-ut, kolonel Ahmet Krasniqi.

9). Opinioni nuk do të njoftohet për bashkimin e dy subjekteve ushtarake, Ministrisë së Mbrojtjes dhe UÇK-së në FARK, për shkaqe strategjike dhe diplomatike, përderisa ushtria të forcohet në atë nivel që të ishte në gjendje të kryente aksione operative, që do ta ngrinin nivelin e luftimeve nga mbrojtja në mësymje, nga lufta guerile në luftë frontale.

10). Do të funksiononin dy fondet ekzistuese, Fondi i Qeverisë së Kosovës dhe Fondi Vendlindja thërret.

11) Të gjitha mjetet e grumbulluara në dy fondet ekzistuese do të përdoren për forcimin dhe modernizimin e njësive çlirimtare të FARK-ut.

12). Adem Demaçi mori për detyrë që të konsultohej dhe t’ia ofronte detyrën e Komandantit të Njësive të Mbrojtjes Territoriale të Kosovës ushtarakut madhor Ramadan Qehaja, dhe po qe se ai e pranon detyrën, Demaçi do ta lajmëronte Ahmet Krasniqin.

Duhet cekur se Adem Demaçi për gati 18 vite asnjëherë nuk ka treguar, e ka fshehur nga populli se asht takue me Tahir Zemajn, por ja që fotot që pati publikuar nga Gjermania një pronar restoranti ia qitën rrenat në lendinë “Bacit”, me këtë kuptohet se si rrodhën ngjarjet mas vitit 1998 për të keq…

 

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-shume-shpejt-pritet-te-nis-lufta-ne-bosnje-ballkani-ne-lufte/

http://www.shqiptari.eu/shtepia-po-digjet-e-hasha-po-krihet/

 
Displaying 11 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Pse shqiptarizma sot ka legjenda te gjalla si Demaqi dhe bashkendimtaret e tije ,Kosova dhe Shqiperia dhe Maqedonia dhe Lugina dhe… jane katandis dhe kane ra ne keto nivele te mjerueshme ku janee tani , i nderuar Xhimi…po..po..!
  Por , thote nji fjale pop. ” katundari sa me budalla qe eshte , kompirat me te mdhej i dalin “….e sot , sot ka ardhe dita e budallejve ose , ma mire me thene , budallejt ” luftuan ” per diten e tyre dhe e gezuan diten e tyre dhe tashe , tashe mbasi u erdhi dita , nuke e kane veshtire me nxjerre secilu , kompira me te mdhej se shoqi…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  Asnji popull nuk ka ecur perpara pa njerez te ditur , pa njerez te menqur dhe guximtar.Nuk po e shofe se personi per te cilin kaq shume po shkruhet per te , i ka patur keti vyrtyte dhe nese nuke i ka patur ateher pse po qohet kaq paterdi .E verteta eshte qe Adem Demaqi ka vuajtur burg te gjate por , si kalonte koha Ademi si njeri i pa shkolle qe ishte , pa vetedije por, edhe nga lakmia binte shpesh ne gracken e disa favoreve te burgut , vihej ne sherbim te autoriteteve te burgut e sidimos per manipulumin e te burgosurve te rije politik shqiptar gje qe e pohojne edhe vete ata te cilet vuajten burg bashk me Demaqin

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 3. Shala.ch thotë:

  O ky adem demaqi eka mar nje asht pre ktyre udbashav shqip foles me ne krye hashim thaqin xhavit halitin kadri veselin e shum e shum tjer kta jon qe kan vra shqiptar per qellime te tyre politike e me urdher te serbis kta punojn ende me urdher te serbis ekan vra ahmet krasniqin e shum figura te ndritura te kombit ton i mallkoft zoti kta mashum duhet me i mallku na populli mos me i votu me ndeshku me vot …
  .
  Kam edhe shum qka me fol per kta pisaaa por po ja lam kohes zoti i denoft kta…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 4. Nuri thotë:

  Po qe se eshte e vertete :-Turpi me i madh se gjithe turpet qe jan ba prej 100 vitesh me para .Inshalla nuk eshte perzi baca me kesoj lloj senesh se nuk ka as nje vlere .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 5. Askushi thotë:

  Ne gjithmone krijojme kulte qe nuk guxojme te flasim dobsite e tyre (mentalitet totalitar/primitiv). Adem Demaci pervec vullnetit te madh per ceshtje kombetare dhe viteve te shumta ne vuatje ne burg shume pak ka merita konstruktive.
  Ademi i ri ishte adhurues i diktatorit dhe vllaut te Stalinit Enver Hoxha: Dmth kjo rruge conte uje ne mulli te Serbise. Pastaj vesi i vjeter nuk ju hoq as gjat luftes ne Kosove kur bombardimet e NATOS/Amerikes publikisht ne radio dha kete deklarate: ” Amerika me keto bombardime po i ngjane Buallit ne tregun kineze”. Ky eshte person tragjik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 6. Shabani thotë:

  I vetmi person qe ka perfaqesuar UCK ka qene Xhavit Haliti. Te tjeret e kan shoqeruar. E vetmja marreveshje qe eshte arrite eshte qe buxheti i Qeverise Bukoshi, i cili sipas Ahmetit i eshte dorezuar ati dhe ai vendose per fondin, ti dorezohet shtabit te pergjithshem. Strukturat e qeverise te hyjne nen komanden e ShP te UÇK, Fotoja vertete eshte bere te nje kafene e nje shqiptari, ne vitin 1992 por pervec fotos s ka pasur asgje tjeter sepse ateher s ka pasur as UCK.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(4)
 7. Ganiu thotë:

  Po me kqyr holl e holl, sejcili që e kundërshton Ibrahim Rugoven, ose ka me dal i keq dhe keqëpërdors i shqiptarve. Për ata ma mirë është mos mu shpalos historia. Krejt dynjaja e dinë se Adem Demaqi sparihere ka shku në burg për shak se e ka shkru nji liber, e të hyret tjera ka shku në burg pse i ka sha shkit dhe Serbijen. Tjeter të mirë përpos përqarjes për popullin shqiptar nuk ka bo. Tash po del se edhe ka tradhtu shqiptar… haj haj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(7)
 8. tomor_meti@mail.com thotë:

  Fotoja ku shihet Zemaj, me një lup të thjeshtë pa i bërë një ekspertizë më profesionale del se është e trukuar.. Po të bëhen krahasimet se fokusimit të një objektivi aparati-fotografik si dhe përmasat e personave në këtë foto, – fotoja e Tahir Zemës është vendosur brenda kornizës së fotos ky është edhe Demaçi.. Ai që e ka vendosur ka bërë tre gabime..1.Nuk e ka ditur se simetria në një foto origjinale është e përmasave krej tjera, dhe në këtë foto shihet qartë vendosja e një fotoje që del jashtë simetrisë së fotografisë origjinale përshkak të përmasave të fotos së mbivendosur; 2.Tek fotoja e vendosur (Tahir Zema) mund të vërhehn qartë ndërhyrjet që kanë arrësuar perimetrin e fotos së mbivendosur… dhe 3.Edhe fotoja kolektive (familjare) e ka mbivendosur Tahir Zemen në përmasa diametralisht të kundërta me foton origjinale sepse vihet re ndërhyrja dhe vendosja e saj duke vënë re periferitë e fotos dhe proporcionalitetin e saj me të tjerët në foto..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(6)
 9. Iliria thotë:

  Lereni keto propaganda e pollavra ne vitet me te veshtira vitet e 1998/99 deshet ta benit Ta formoni Farkun mese ishte gati perfundimi i luftes se ART te UCK_se.vetem qe deshet ta ulni Moralin e UCK_se dhe ti ja merrni meritat UCK.Ju Farkistave ju doli gjumi me vones dhe filluat me vrasje vllazrore mas luftes me perkrahje te UDB_se se serbies vetem qe ta njullosni UCK_ne,por nuk mujtet me realizue se ka qen lufta e UCK_se e drejt dhe e Pasur Shqiptare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(16)
 10. jetoni thotë:

  Demaqi grun qe e periti per 30 vjet dhe ja rriti dy femij e gjujti kur dul ne liri.Per mu eshte nji hiq.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(60) Nuk Pelqej(7)
  • Emri juaj...xhimi thotë:

   Kurr mos komento pasi si nje rrethanat nuk duhet me u bazu ne thash e te thana. Baca Adem eshte legjend e gjall e Shqiptarizmit ane e kane ku ka shqipetar

   Përgjigjiuni
   Pelqej(13) Nuk Pelqej(14)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...