Published On: 24 Prill, 2016

Marko Boçari shqiptari, kryeheroi i Greqisë moderne, i tradhtuar nga grekët (2 Video)


Një nga figurat më të ndritura të revolucionit grek të 1821 ishte Marko Boçari i cili erdhi nga një familje e madhe shqiptare. Ai ka lindur në Sulit, Ioannina në 1790, në të njëjtën familje të madhe në të cilën burra trima si: Kiço Boçari, Kosta, Dimitri, Jorgji dhe kapiteni i madh i 1821 Kryengritjet, Noti Boçari erdhi prej Noti Boçarit, xhaxhai I Marko Boçarit, ishte edhe ministri i parë i mbrojtjes i Greqisë, dhe vdiq në vitin 1841.

Babai i Markos, Kiço Gj. Boçari u martua tri herë dhe kishte 18 fëmijë, pesë prej tyre vdiqën të ri. Kico Bocari u vra në 1813 në Arta nga Gjoko Bakola.
Në vitet e rebelimit në 1821, Marko Boçari fali gjakun e babait të tij Bakola Gjoko për të mirën e përbashkët.
Sipas dokumenteve, banorët e pare në malet e Sulit ishin ushtarët roje të Gjergj Kastriotit Skënderbeut. Pas vdekjes së Skanderbeut, rreth 200 ushtarë shqiptarë me familjet e tyre, të tilla si ato të fiseve: Boçari, Bouchatti, Llalla, Dangëllina, Dragova, etj, formuan fshatin e Sulit afër qytetit të Jonina dhe vazhduan luftën kundër osmanëve turq për lirinë e tyre.

Suli u zgerua më vonë nga një fshat i vogël dhe u shndërrua shumë shpejt në një krahinë e populluar nga shqiptarët ortodoksë çamë. Ata kishin arritur ti shpëtojnë skllavërisë osmane duke ikur nga fshatrat e tyre të Çamërisë rreth viteve 1500-1600 dhe u vendosën në Suli, Ioanninna, duke krijuar fshatra të reja me emra shqiptarë.
Territorin e banuar nga çamëve shqiptarë, ishte i njohur si Çamëria, e cila është
i njohur si një nga katër degët e Shqipërisë Natyrale.

LEXONI edhe:
http://www.shqiptari.eu/ruajeni-frikacakun-azem-deri-ne-shkaterrimin-e-hashim-thacit/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. patriot thotë:

  Nuk e di nga i marrni keto informacione.Marko Bocari ishte tradhetar dhe u akuzua nga goja e nje prej kapedaneve me te shquar te Ali Pashe Tepelenes ,Musa Bej Qafezezi .
  Ah more Mark (keshtu i drejtohej Markos)
  Po te kisha guximin tend ,por jo BESEN tende more Mark
  https://www.facebook.com/620306988069137/photos/a.640303196069516.1073741841.620306988069137/640303212736181/?type=3&theater

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...