Published On: 18 Shkurt, 2016
Bota |

Marina amerikane ruan tanket në shpellat e Norvegjisë

  • Marina e Shteteve të Bashkuara është duke pozicionuar tanke, artileri dhe pajisje logjistike brenda shpellave norvegjeze në afërsi të kufirit me Rusinë.

Kjo lëvizje vjen pas ringjalljes së tensioneve mes NATO-së dhe Rusisë.

Norvegjia ndan një kufi prej 195 km të gjatë me Rusinë i cili gjatë luftës së ftohtë ishte i militarizuar rëndë.

Në nëntor të vitit të kaluar shefi i mbrojtjes së Norvegjisë, Admirali Haakon Bruun-Hanssen tha se Rusia ka shfaqur vullnetin për të përdorur forcën ushtarake për arritjen e ambicieve politike.

Deri më tani nuk ka ndonjë reagim nga Ministria Norvegjeze e Mbrojtjes.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...