Published On: 26 Gusht, 2016

Margarita Kadriu: I them JO marrëveshjes për Demarkacionin, është e dëmshme për Kosovën!

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Margarita Kadriu ka vendosur që të votojë kundër marrëveshjes për demarkim të kufrit në mes të Kosovës dhe Malit të Zi.

Votën kundër, Kadriu e ka arsyetuar me mos transparencën e kësaj marrëveshje dhe dëmin e saj për vendin.

“Vota ime, sigurisht nuk është në favor të një marrëveshjeje të tillë. Se duhet bërë demarkacioni me Malin e Zi dhe të gjitha shtetet fqinje është e padiskutueshme. Unë jam për demarkacion me Malin e Zi si shtet fqinj , mirëpo i them jo kësaj marrëveshjeje të paqartë, të dëmshme dhe plotësisht jotransparente”, tha deputetja, raporton gazetablic.com

Ajo po ashtu ka hedhur poshtë edhe zërat nga pushteti se me dështimin e saj mund të izolohet vendi, pasi që siç thonë ata se kjo marrëveshje është e lidhur me liberalizimin e vizave.

“Më duhet të theksoj se është e pavërtetë që nëse dështon demarkacioni me Malin e Zi, do të izolohemi, siç kërcënon pushteti.  Luftimi i krimit dhe korrupsionit është kriteri kryesor i paplotësuar që na mban larg rrugës evropiane. Duke qenë gjithmonë kundër jotransparencës, pushtetit korruptiv, pazareve me territor dhe politikës antikombëtare, natyrshëm votoj edhe kundër një marrëveshjeje, e cila na sjell telashe të mëdha, tensione të panevojshme dhe nuk e zgjidh problemin, përkundrazi”, tha Kadriu.

Sipas deputetës Kadriu, nëse sëcili prej deputetëve nuk i nënshtrohet presionit dhe vepron sikurse ajo me votë për këtë marrëveshje ka bërë veprimin e duhur.

“Si deputete e Kuvendit të Republikës së Kosovës, jam shumë e vetëdijshme për peshën e këtij vendimi, të kësaj vote. Nëse secili prej nesh, përfaqësuesve të popullit, do të veprojmë si të tillë, duke mos iu nënshtruar asnjë lloj presioni, atëherë do ta marrim vendimin e duhur dhe do të japim një shembull shprese për qytetarët e  këtij vendi”, ka thënë ajo.

Ndryshe, deputetja Kadriu, votën pro kësaj marrëveshje e ka cilësuar edhe si shkelje të betimit, thyerje të ligjit dhe veprim kundërkombëtar.

“Të votosh një marrëveshje që dyshohet se e cenon tërësinë territoriale, është shkelje e betimit, thyerje e ligjit, veprim antikombëtar. Kuvendi i Kosovës është para një vendimi me rëndësi strategjike, por edhe në një gjendje konfuze për shkak të jotransparencës qeveritare. Edhe nënpresidenti i SHBA-së Joe Biden, e kritikoi Ekzekutivin se nuk kishte arritur ta qartësonte demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, duke nxitur kështu reagime të njëpasnjëshme sidomos nga qarqet shkencore, gjeografë, demografë, historianë, juristë. Mbajtja në fshehtësi e procesit trevjeçar gjatë të cilit Komisioni Shtetëror i krijuar nga Qeveria kosovare negocioi me palën malazeze, nxiti dyshime të forta, kur u bë publik version zyrtar i demarkacionit. Presioni i Qeverisë  për të legjitimuar dhe për të legalizuar një marrëveshje, që sipas argumenteve të kundërshtarëve të këtij demarkacioni ia shkëput Kosovës 8200 hektarë tokë, ngriti pikëpyetje të mëdha. Kufijtë nuk caktohen përditë. Kufijtë ndërshtetërorë, në mijëra shembuj, janë burim konfliktesh, luftërash, përgjakjesh, ndasish”, është shprehur deputetja Kadriu. / Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...