Published On: 31 Janar, 2016

Marashi, komandantëve të rrejshëm: S’mund të fitoni ende në emër të luftës – pas luftës

Luftëtari i UÇK-së, Pren Marashi, i cili ishte Komandant i Batalionit 4, Brigada 138, në profilin e tij në Facebook, ka reaguar ndaj daullexhinjve, siç i quan ai, që para tri vitesh njiheshin si sportistë e muziktarë, e sot identifikohen me luftën. “Kosova është vend i vogël, dhe të gjithë njihemi”, shkruan ai. Ai në këtë shkrim ka shprehur mllefin e tij për keqpërdorimin e luftës së UÇK-së për përfitime personale, transmeton Sovrani.info.

Ky është postimi i tij i plotë në facebook: “Për 16 nuk kemi rreshtur se angazhuari për realizimin e të drejtave të veteranëve, invalidëve dhe familjeve të Dëshmorëve të Kombit. 16 vite jemi ballafaquar dhe konfrontuar verbalisht e në disa raste edhe fizikisht (kujtoni konfliktin me UNMIK,në Deqan,Prizren,Prishtinë ,Pejë etj.), për këtë ishim edhe të arrestuar dhe të persekutuar nga shteti vetëm pse qëndruam stoik kundër politikës dhe njerëzve qe e nënçmonin gjakun dhe luftëtarët.

Për 16 vite disa bylmeza kurrë si kemi ndëgjuar as që i kemi par qe publikisht të dalin në mbeshtetje të luftës dhe luftëtarve, së paku jo derisa nuk ndodhi “konkursi për pension”, e këtu pastaj ndodhi çudia !

Si kërpurdhat pas shiut filluan “luftëtarët “të mbrojnë luftëtarët, e të shajnë e zhvlerësojnë komandantët edhe ti akuzojnë pa fakte por me thashethëna,unë duke e pasë për obligim që së paku të hulumtoj profilet e tupanxhinjve, ngase me dukej se në historikun e UÇK-ës ,paskam kapërcyer ndonjë faqe, apo kam humbur ndonjë faqe të shenimeve të mija ku kam shënuar çdo fitore por edhe humbjet, edhe trimërit e luftëtarve të cilët sot nuk janë në mesin tonë, shofë se para jo më pak se 3 viteve ishin profile të sportistave dhe muzikantave asesi jo të luftëtarve, disa as sot nuk i kan.

Unë e di se shumë nga ata që sot po marrin turr, janë veteran me “fusnot “por e “hangri vakthi kashtën ” dhe tani po e shfrytëzojnë situatën që të promovojnë vetë vetën. Ka edhe nga ata që janë nën ndikimet politike dhe duan të krijojne një struktur tjetër komanduese të UÇK-ës, këtë smund ta ben askush e as daullëxhinjët!

Një po u them;-nuk mundeni të fitoni emer të luftës pas luftës,Kosova është vend i vogël dhe të gjithë njifemi,mos e zeni vendin aty ku nuk e njifni kuvendin as rendin ,një bashkëluftëtar i imi hiq më larg se sot më tha;-“a ka mundësi mos me na ndihmu ma shumë se po mundemi me i duru ndihmat e zhurmaxhive”!” (sic.), ka shkruar Marashi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...