Published On: 18 Qershor, 2016

Maqedonia po zbrazet, 520 mijë persona e kanë braktisur

Ashtu si shteren lumenjtë gjatë verës, kështu po “shteret” edhe numri i popullsisë në Maqedoni. Pra numri i shtetasve të Maqedonisë që jetojnë jashtë vendit të tyre llogaritet se ka arritur deri në 520 mijë persona. Në bazë të një hulumtimi të bërë nga “Pew Research Center”, ky është numri i atyre që kanë emigruar deri në fund të vitit 2015 në shtete të ndryshme të Evropës dhe më gjerë. Edhe pse Maqedonia renditet e parafundit sa i takon numrit të emigrantëve nga rajoni, kjo shifër mbetet e lartë, pasi përbën gati 25 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë. Sipas hulumtimit të PRC, që i referohet raportit të Kombeve të Bashkuara për migracionin, vitin e kaluar numri i emigrantëve është rritur me 41 për qind gjatë 15 viteve të fundit duke shkuar në 244 milionë njerëz në total, mes të cilëve 20 milionë janë refugjatë.  Nga vendet e rajonit, Bosnja dhe Hercegovina numëron më shumë shtetas të emigruar (1.650.000 emigrantë), pas saj vjen Shqipëria (1.120.000 persona), Serbia (960.000 persona), Kroacia (870.000 persona), Maqedonia (520.000 persona) dhe i fundit është Mali i Zi (140.000 persona).

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...