Published On: 23 Janar, 2016

‘Maqedonia po futet në krizë të thellë, pasojat të paparashikueshme’

Maqedonia po futet thellë e më thellë në krizë dhe pasojat e saj tashmë nuk parashikohen, deklaroi lideri i lëvizjes BESA, Bilall Kasami.

“Megjithëse kriza u shkaktua për shkak të mungesës së demokracisë, nëpërkëmbjes së drejtësisë dhe abuzimit me sistemin e sigurisë, as Marrëveshja e Përzhinës nuk arriti ta riparojë këtë. As drejtësia nuk është vënë në vend: Prokurorja Speciale, e sabotuar nga pushteti, nuk arriti të ngrejë asnjë padi për ata që e kishin shkaktuar krizën”, deklaroi Kasami.

Sipas tij, sistemi i sigurisë ka mbetur përsëri në duar të atyre që dihet se abuzojnë me të, ndërsa demokracia ka mbetur përsëri pezull.

“Në Maqedoni akoma më shumë se 200 mijë vota janë fiktive dhe ato përbëjnë jo më pak se 20 deputetë. Të gjendur në këtë situatë, ne kemi deklaruar se nuk do marrim pjesë në zgjedhje që do ta legjitimojnë këtë. Nëse nuk mund ta ndryshojmë, së paku nuk do ta legjitimojmë. Dhe, derisa diçka nuk ndryshon në këtë plan, edhe qëndrimi jonë nuk do të ndryshojë. Po cili është kuptimi të marrësh pjesë në një garë, në të cilën paraprakisht dihet rezultati”, u shpreh ai.(INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...