Published On: 15 Janar, 2016

Maqedonia është vendi më stresues në Evropë! (Foto)

Maqedonia gjendet në listën e vendeve në të cilat jetohet më me shumë stres.

Nga vendet e rajonit, Maqedonia gjendet në top listën në të cilën jetohet një jetë shumë stresuese.

Në listë vendi ynë gjendet në pozitën e 9-të, ndërsa lideri i kësaj liste është Nigeria, transmeton TetovaSot.

Renditjën e ka bërë ueb sajti amerikan Bloomberg i cili i ka vlerësuar vendet sipas shtatë kritereve.

Në ta përfshihet shkalla e vrasjeve, fuqia blerëse, pabarazinë e të ardhurave, korrupsioni, papunësia, ndotja e ajrit dhe jetëgjatësia.

Në top dhjetësin e listës përfshihen vendet si Afrika e Jugut, El Salvador, Mongolia, Guatemala, Kolumbia, Pakistani, Xhamajka dhe më pas vjen Maqedonia dhe Bolivia.

Në hulumtim janë përfshirë 74 vende, dhe nga vendet e rajonit më të afërt me ne është Bosnja dhe Hercegovina (13), Bullgaria (23), Serbia (28), Greqia (30) dhe Kroaci (36).

1

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...