Published On: 22 Mars, 2016

Maqedoni, seanca me dyer të mbyllura për gjykimin e “Kumanovës”

Në seancën e radhës për rastin e Kumanovës do të dëshmojnë sot katër pjesëtarë të njësisë speciale të policisë nën cilësinë e dëshmitarëve të mbrojtur.

Kjo seancë do të jetë me dyer të mbyllura, pasi dëshmitë do të jepen nën emra të koduar.

Dëshmitarët janë thirrur për llogari të palës së akuzës, dhe sipas të dhënave bëhet fjalë për 20 persona.

“Nesër është caktuar që të dëshmojnë dëshmitarët e koduar. Këta persona janë pjesëtarë të Ministrisë së Brendshme dhe Njësisë Speciale, si dhe dëshmitë e këtyre do të jenë të koduara. Gjatë ditës së nesërme janë paraparë vetëm katër prej tyre ndërsa gjithsej janë paraparë rreth 20 prej tyre që duhet të dëshmojnë si të koduar të cilët krejt janë nga Ministria e Brendshme”, tha Naser Raufi, avokat.

Për Raufin, , deri tani nuk është treguar ndonjë rezultat edhe pse Avokati i Popullit ka instrumente për çështjen e dhunës dhe përgjegjësisë.

Por Avokati i Popullit Ixhet Memeti vlerëson se deri tani ka ngritur tre procedura, veçanërisht për dhunën policore të ushtruar ndaj të akuzuarve, por fatkeqësisht, Prokuroria Publike, në asnjë prej rasteve, nuk ka marrë masa adekuate.

Për njërin rast, procedura është në rrjedhë. Kurse për procedurën tjetër, Prokurori e ka përfunduar, me një arsyetim i cili nuk mban, për hir të asaj, se na informon në mënyrë kthyese, se policia e ka informuar se cilat kanë qenë ata policë të cilët i kanë shoqëruar gjatë transportit, mirëpo në anën tjetër, na informon se Ministria e Brendshme e ka informuar se policia ka vepruar në bazë të kushtetutës. Kemi të bëjmë me një arsyetim të zbehtë. Maqedonia ka problem serioz sa i përket ndëshkimit të policëve të cilët keqtrajtojnë qytetarët”, deklaroi Ixhet Memeti, Avokat i Popullit.

Familjarët e të akuzuarve shprehen gjithashtu të zhgënjyer me procesin gjyqësor. Ata presin më shumë transparencë nga gjykata. Për ta, akuza është skandaloze.

u shpreh Nazmi Kafagjolli, Familjar i Esat Kafagjollit.

Deri tani, të akuzuarit e kanë hedhur poshtë akuzën për terrorizëm.

Në 6 seancat e deritanishme për rastin e Kumanovës, si dëshmitarë kanë qenë thirrur banorë të lagjes së “Trimave”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...