Published On: 13 Janar, 2016

Maqedoni: Opozita shqiptare në letargji të plotë

Partia shqiptare në pushtet po ndjehet komode në punën e saj. Bashkimit Demokratik për Integrim nuk po ia turbullojnë ujin partitë opozitare, por as edhe vetëdija qytetare.

Heshtje totale për krimin dhe korrupsionin, helmimin qytetarëve në Tetovë, për rastet e montuara politike, për Kumanovën, për vëllavrasjet, për varfërinë ekstreme në zonat shqiptare, kaosin në arsim e kulturë dhe problemet në sfera tjera.

Derisa opozita në Kosovë dhe Shqipëri, organizojnë protesta dhe aksione politike kundër qeverive, të cilat i konsiderojnë të kriminalizuar, në Maqedoni nuk ndodhë asgjë.

Mekanizmi i vetëm i partive politike opozitare, të cilat janë përçarë si mos më keq,  janë komunikatat e vobekta që lansohen nga shtëpitë apo shtabet e tyre politike.

Ndërkaq, popullit shqiptar në Maqedoni, si duket nuk i bënë përshtypje asgjë për tu ngritur me metoda demokratike dhe paqësore ndaj këtij regjimi.

Heshtja mbizotëron edhe në kampin e intelektualëve shqiptar në Maqedoni. Numërohen me gishta kundërshtarët e këtij regjimi që po i ngulfat shqiptarët. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...