Published On: 19 Qershor, 2016

Maqedoni – Kriza vlon, bisedimet politike të ngrira

Mbetet në pikëpyetje vazhdimi i bisedimeve mes partive politike në Maqedoni. Palët ende nuk kanë caktuar takim të radhës, pas ndërprerjes së të enjtes kur nuk arritën të përafrojnë qëndrimet.

Ndërmjetësit ndërkombëtarë, ambasadorët Xhes Bejli (SHBA) dhe Aivo Orav (BE) paralajmëruan nevojën e partive për kohë shtesë, që t’i shoshitin çështjet. Megjithatë partitë politike mbeten të betonuara në qëndrimet e tyre, duke mos lëshuar pe, gjë që solli edhe deri te bllokimi i bisedimeve.

“Në momentin kur VMRO-DPMNE do të tregojë gatishmëri për pastrim të realtë të listës zgjedhore dhe rregullim të gjendjes së mediave në Maqedoni, do të mund të vazhdojnë edhe bisedimet”, tha Petre Shilegov, LSDM.

LSDM konteston 42 mijë votues dhe kërkon verifikim në një afat prej 20 ditëve nga publikimi i listës së zgjedhësve. Kjo është e pranueshme për VMRO-DPMNE-në, por kundërshtohet ashpër nga partitë politike shqiptare të cilat kërkojnë afat për verifikim.

“VMRO bën thirrje deri te Komisioni Shtetëror Zgjedhor të fillojë me aktivitete shtesë për pastrimin e listës, vetëm që t’i vërtetojë LSDM-së se lista është tashmë e pastër. VMRO pajtohet me çdo metodologji të cilën do ta kërkojnë anëtarët e LSDM-së në KSHZ”, njoftojnë nga VMRO-DPMNE.

Ndërkombëtarët garantues në marrëveshjen politike të Përzhinës presin që palët sërish t’i kthehen bisedimeve, mundësisht me një para marrëveshje e cila do t’i paraprinte takimit të shumëpritur të liderëve të katërshes negociuese. Ndërsa mbetet pikëpyetje nëse javën që vjen, partitë do të ulen sërish për dialog ashtu siç deklaruan disa prej pjesëmarrësve, pa bërë specifike ditën e saktë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...