Published On: 14 Qershor, 2016

Maqedoni – Ekipe partiake po përgatisin takimin e liderëve

Në këto momente në Shkup po zhvillohen bisedime mes përfaqësuese të subjekteve politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës, mëson jozyrtarisht Alsat-M. Bisedimet nuk zhvillohen në nivel liderësh, por nga grupet e punës.

Sipas burimeve të televizionit nga Shkupi, LSDM-ja përfaqësohet nga zv/kryetarja Radmilla Sheqerinska, VMRO-DPMNE-ja nga Nikolla Todorov, BDI-ja nga Artan Grubi dhe PDSH-ja nga Imer Aliu.

Raportohet se takimi mes tjerash ka për qëllim që t’i hapë rrugë takimit të liderëve. Në takim marrin pjesë edhe përfaqësues të ambasadës së SHBA-ve dhe të BE-së.

Edhe Brukseli zyrtar shpreson që këtë javë do të mbahet takimi i liderëve në të cilin partitë do t’i japin iniciativat e veta për një marrëveshje për organizimin e zgjedhjeve të lira.

“Delegacioni i BE-së, vazhdimisht është në kontakt me partitë dhe shpresojnë që ato do të pajtohen që të takohen këtë javë”, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Koicjançiq.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...