Published On: 18 Janar, 2016

Maqedoni, Dimitriev mandatohet kryeministër. Kuvendi shpërndahet më 24 shkurt

Menjëherë pas vendimit të partnerëve të koalicionit qeveritar, VMRO-DPMNE dhe BDI, për të mos lejuar shtyrjen e zgjedhjeve të 24 prillit, mbrëmjen e së hënës Parlamenti i Maqedonisë konstatoi dorëheqjen e kryeministrit Nikola Gruevski, 100 ditë para votimeve.

“Në bazë të nenit 93, paragrafi 3 i Kushtetutës së Maqedonisë, dorëheqja e kryetarit të Qeverisë nënkupton edhe dorëheqjen e kabinetit të tij. Konstatoj se, në bazë të nenit 220 të Rregullores së Parlamentit, kryetarit të Qeverisë dhe kabinetit të tij i ndërpritet mandati”, tha Trajko Veljanovski, kryetar i Parlamentit në Maqedoni.

Në seancën e jashtëzakonshme, deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së kanë propozuar e më pas kanë votuar edhe për shpërbërjen e Kuvendit të Maqedonisë, më 24 shkurt.

Deputetët e LSDM-së opozitare, të cilën u larguan nga seanca, theksuan se partia që përfaqësojnë ata nuk do të marrë pjesë në zgjedhje, pa u krijuar më parë kushtet demokratike.

Ndërkohë, menjëherë pasi Kuvendi konstatoi dorëheqjen e Gruevskit, Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ia dorëzoi mandatin për përbërjen e Qeverisë së re Sekretarit të Përgjithshëm të VMRO-DPMNE-së, Emil Dimitriev.

/ Top Channel

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...