Published On: 21 Maj, 2016

Manjani kundër Ramës: Opozita nuk po e bllokon reformën

I befasuar nga numri i larte i zyrtarëve, deputetëve dhe kryebashkiakeve të hetuar ose dënuar per vepra te ndryshme penale, ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani kërkon që ligji i dekriminalizimit te zbatohet deri në fund.

Pas publikimit te formularëve të vetëdeklarimit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Ylli Manjani ka nje apel të qartë për të gjithë të zgjedhurit që kanë pasur probleme me drejtësinë të kujtdo force politike qofshin.

Sipas tij, ata duhet të lënë mandatet.

Lidhur me çështjen e Kelmend Balilit i konsideruar si ‘Eskobari i Ballkanit” e që tashme është ne kërkim ndërkombëtar per trafik droge, Manjani garanton se askush nuk do të gëzoje mbrojtje politike.

Sa i takon reformës ne drejtësi, ministri ka nje qëndrim ndryshe nga ai i kryeministrit kur vjen fjala tek vonesa ne miratimin e saj.

Ai nuk e sheh opozitën si bllokuese te ketij procesi megjithëse se demokratet kane hartuar nje draft te ri.

Per Ylli Manjanin marrëdhëniet mes dy partnereve te koalicionit qeverise jane korrekte.

Nga pozicioni i nënkryetarit te LSI-se ai shpreh bindjen se do te ketë nje kandidat te përbashkët ne Bashkinë e Dibrës pas shkarkimit te Shukri Xhelilit.

Por nga ana tjeter thekson se është ende heret per te dhëne nje përgjigje nëse martesa politike PS-LSI do te vazhdoje edhe ne zgjedhjet e 2017-es.

I ftuar në emisionin “Kapital” ne Vizion Plus, ministri i Drejtësisë ka folur edhe per tensionet mes presidentit dhe kryeministrit duke nënvizuar rendësine e rikthimit te normalitetit ne komunikimin institucional.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...