Published On: 14 Mars, 2016
Bota |

Manhatanin do ta bëjmë hi!

Fiks një javë pasi kërcënoi me sulme Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut, Koreja e Veriut tani po kërcënon një objektiv specific, që në këtë rast është Manhatani.

Kjo retorikë e përshkallëzuar e Koresë së Veriut vjen pasi në fillim të janarit pretendoi se kishte testuar me sukses një bombë me hidrogjen.

Televizioni shtetëror koreanoverior lexoi sot një deklaratë, në të cilën thuhej:

“Bomba jonë e hidrogjenit është më e madhe se ajo e zhvilluar nga Bashkimi Sovjetik… Nëse kjo bombë H montohet në një raketë balistike ndërkontinentale dhe bie mbi Manhatan, në Nju Jork, të gjithë njerëzit atje do të vriteshin menjëherë dhe qyteti do të kthehej në hi”.

Kërcënimi është vetëm i fundit nga të shumtat që ka bërë vendi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...