Published On: 15 Janar, 2016

Mangin: Dhuna nuk është mjet dhe vlerë e demokracisë

  • Franca është mbështetëse e fuqishme e Kosovës në të gjitha proceset. Këtë garanci thotë ta ketë marrë në takimin me Florence Mangin, drejtore e Departamentit për Evropën Kontinentale në Ministrinë e Jashtme dhe për Zhvillim Ndërkombëtar të Francës, kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.

Zyra e kryeparlamentarit njofton se temë e bisedës së këtij takimi ishin zhvillimet nëpër të cilat po kalon Kosova aktualisht dhe sidomos hapat që ajo po ndërmerr në kuadër të agjendës së saj euro-integruese.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, theksoi se komunikimi dhe dialogu pozitë-opozitë është çelësi i arritjes së rezultateve që avancojnë interesin e Kosovës dhe qytetarëve të saj.
“Dialogu me fqinjët, jo vetëm në rastin e Ballkanit por gjithkund në botë, është i dobishëm dhe rrugë e vetme e zgjidhjes së kontesteve”, citohet të ketë thënë Veseli, teksa ka shprehur përkushtimin e tij që Kuvendi dhe deputetët të përmbushin obligimet e tyre ligjore dhe kushtetuese, duke realizuar agjendën legjislative.

Me këtë rast, kryetari Veseli falënderoi shtetet mike të cilat kanë dhënë kontributin e tyre që Kosova të ketë gjithandej procese pozitive në shtetndërtim dhe në rrugëtimin e saj integrues, thuhet në njoftim.

Gjithnjë sipas njoftimit, Florence Mangin, nga ana e saj, tha se Franca është mbështetëse e fuqishme e të gjitha proceseve nëpër të cilat po kalon Kosova, si: procesi euro-integrues, zbatimi i marrëveshjeve ndërkombëtare, dialogun me fqinjët dhe liberalizimi i vizave.

“Sa i përket punës së Kuvendit, ajo tha se dhuna nuk është mjet dhe vlerë e demokracisë, duke shfaqur shpresën për gjetjen e një rruge të arsyeshme ndërpartiake, në mënyrë që Kosova të përqendrohet në proceset e rëndësishme që ka para vetes”, thuhet në njoftim.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...