Published On: 26 Gusht, 2016

Mallkimi nga tërmetet, në ‘82 u prishi shtëpinë, në Itali i vrau djalin

Tërmeti është mallkimi i familjes Toro. Dy fatkeqësitë më të mëdha të saj erdhën pikërisht nga tronditjet e tokës. I pari në vitin 1982, kur Erjoni nuk kishte lindur ende, i shembi shtëpinë familjes në fshatin Kurjan të Roskovecit.

toro

Ndërsa i dyti, këtë herë matanë detit, i mori jetën djalit të vetëm të familjes. Asnjë fjalë nuk i ngushëllon dot prindërit e 33-vjeçarit apo motrat e tij. Prej momentit që dëgjuan për tragjedinë në qytetin Amatriçe në Itali, ata nisën të interesohen për fatin e djalit dhe familjes së tij. Disa orë më vonë mësuan lajmin e hidhur…

DY TËRMETET

Kur tërmeti tronditi Roskovecin më 17 nëntor të vitit 1982, Erjoni nuk kishte ardhur ende në jetë. Nëna e tij ishte shtatzënë me fëmijën e parë, i cili në majin e ardhshëm do të dilte në jetë, pikërisht djali i parë dhe i vetëm i familjes. Në atë kohë, tërmeti i fuqishëm me qendër në këtë zonë tronditi dhe fshatin Kurjan.

Mes mbi 16 mijë ndërtesave të shkatërruara ishte dhe ajo e familjes së Masar Toros. Pas fatkeqësisë, kjo familje u zhvendos në një tjetër hapësirë në fshat, duke ndërtuar atje shtëpinë e re, ku dhe u lind Erjoni. Pa u mbushur ende 34 vjet nga kjo fatkeqësia, familja Toro pësoi dhimbjen më të rëndë.

Kjo si pasojë e tërmetit në vendin ku Erjon Toro, bashkë me gruan dhe dy fëmijët, jetonte prej më shumë se 1 dekade. Askush nuk e ka pritur këtë tragjedi. Familja shqiptare u zu nën gërmadhat e shtëpisë, ndërsa ishte në gjumë. Gruaja dhe dy fëmijët u nxorën jashtë, mes gjakut dhe copat e gurta që u kishin rënë mbi trupa. Pas disa orësh kërkimi, familja Toro mësoi lajmin e kobshëm, atë që tërmeti i dytë i kishte marrë jetën djalit të saj.

FAMILJARËT

Për disa orë, gruaja e Erjon Toros nuk e ka ditur për humbjen e bashkëshortit. E dëmtuar rëndë nga pasojat e tërmetit, Elsa, bashkë me dy fëmijët, më e madhja 9 vjeçe dhe tjetri më i vogël u shtruan në spital.

Nga mjekët, familjarët kanë mësuar se gruaja e re rrezikon dy këmbët. Ajo ka pësuar thyerje në të dyja këmbët, si pasojë e rrëzimit të një muri të shtëpisë mbi to. Edhe fëmijët janë me fraktura të shumta, në kokë dhe në trup, por deri tani mjekët kanë dhënë shpresa se në të ardhmen nuk do të kenë asnjë pasojë fizike.

Bashkëshortja e viktimës kur është përmendur në spital ka mësuar dhe për fatin e keq të të shoqit. Të afërmit në Shqipëri e tregojnë këtë fakt. Pas disa ditësh, e gjithë familja do të kthehej për pushime në Shqipëri, sapo Erjoni të mbyllte punën që kishte në ndërtim.

Ai ishte burimi i vetëm i të ardhurave për familjen e tij në Itali, por edhe krahu i prindërve të moshuar që jetonin në fshatin Kurjan. Për ta, tërmeti i parë la vetëm pasoja në kujtime, ndërsa i dyti u pllakosi zinë në mes të shtëpisë së re, ku djali i tyre i vetëm tashmë pritet të shkelë i vdekur./panorama

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...