Published On: 31 Mars, 2016

“Malisheva nuk të do”, “Isë, Isë argat i Serbisë”

Gjatë vizitës së kryeministrit Isa Mustafa, me disa nga ministrat e tij, në Malishevë, një grup prej rreth 10-15 aktivistësh të Vetëvendosjes janë grumbulluar para ndërtesës së Komunës ku po mbahej takimi dhe kanë brohoritur parulla kundër tij.

“Malisheva nuk të do”, “Isë, Isë argat i Serbisë”, ishin disa nga thirrjet.

Protesta ka kaluar pa ndonjë incident më të madh.

Lëvizja Vetëvendosje thotë se i bëri një “befasi” Mustafës, duke i lëshuar përmes mjeteve të zërimit, audiomateriale me premtimet e pambushura të tij, bashkë me vendimet të cilat ishin në kundërshtim me atë që ai kishte thënë më parë.

Gjithashtu ata lexuan një letër e cila përsëritej disa herë, ku përmendëshin shkeljet e Isa Mustafës, dhe nuk mungon brohoritjet kundër tij.

Aktivisti i Vetëvendosjes, Bekim Gashi, përmes një postimi në Facebook, e ka quajtur Isa Mustafën të pafytyrë dhe despot.

“Sot kryeministri antikushtetues, Isa Mustafa, kishte zgjedhur edhe Malishevën si njërën nga komunat ku ai po mundohet ta shpërlanë pafytyrësinë dhe despotizmin e tij. Aktivistët e VV-së, të mbledhur spontanisht, bashkë me disa qytetarë, ia përplasën fytyrës këtij kryeministri të bëmat e tij, i cili sot kishte angazhuar qindra policë përfshirë edhe njësinë speciale, duke e blinduar Malishevën, thuajse vinte ndonjë zyrtar i Serbisë”.

“Ai u takua edhe me zyrtarë komunalë, të cilët besoj se e kanë të qartë se është i njëjti Isa Mustafa, i cili e ka katandisur Kosovën në këtë gjendje andaj edhe nuk mund dhe nuk duhet shpresuar që ky do i sjellë ndonjë të mirë Malishevës. Për më tepër është po ky kryeministër qeveria e të cilit diskriminoi Malishevën ngjashëm siç bënte dhe Thaçi duke i ndarë buxhet të investimeve kapitale asaj vetëm 4 euro për kokë banori, derisa komunave me shumicë serbe i kanë ndarë deri dhjetëfishin e kësaj shume”, ka shkruar Gashi.

“Por, ky kryeministër përmes urdhrave të tij ka përndjekur dhe arrestuar qytetarë, aktivistë dhe deputetë të Malishevës. Është e vërtetë se katastrofave natyrore nuk kemi edhe si t’i shmangemi, por dëmet e Isa Mustafës mund dhe duhet të ndalen. Malisheva nuk e pranon këtë kryeministër i cili e trajton atë dhe Kosovën si plaçkë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...