Published On: 10 Prill, 2016

Mali i Zi i gatshëm ta rishikojë demarkacionin, por jo edhe Isa e Thaçi

  • Autoritetet në Malin e Zi e cilësojnë si tejet të mirë bashkëpunimin fqinjësor me Kosovën. Ata theksojnë se ky bashkëpunim është i shtrirë në të gjitha nivelet që nga pushteti qendrorë e deri tek ai komunal. Ky bashkëpunim, sipas tyre, paraqet një shembull pozitiv në rajon, ndërkohë që qëndrimin e opozitës në Kosovë rreth demarkacionit të kufirit e cilësojnë si çështje të brendshme të Kosovës.

LEXONI edhe:

Kryetari i Komisionit qeveritar të Malit të Zi për çështjen e demarkacionit, Milan Paunovic, ka theksuar për Zërin e Amerikës se kufiri i caktuar është në përputhje me kufirin administrativ të vitit 1974 dhe se bashkëpunimi me palën kosovare në këtë aspekt ishte i mirë dhe tejet korrekt.

Ai e vlerësoi punën e komisionit ndërkombëtar për këtë çështje duke theksuar se Mali i Zi është i gatshëm të shqyrtojë çdo gabim të mundshëm në demarkacionin e vijës kufitare mes dy vendeve fqinje.

Edhe presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanovic, vuri në dukje marrëdhëniet e shkëlqyera me Kosovën në të gjitha nivelet.

“Kemi marrëdhënie të shkëlqyera me Kosovën në të gjitha nivelet dhe jemi të kënaqur për këtë komunikim dhe bashkëpunim. Ky komunikimi dhe bashkëpunim është i kënaqshëm si në nivelin shtetëror ashtu edhe në nivelin e komunave”, tha ai.

Vujanovic konsideron se qëndrimi i opozitës në Kosovë rreth demarkacionit të kufirit është çështje e brendshme e Kosovës e cila nuk mund të ndikojë në marrëdhëniet mes dy shteteve.

Edhe kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, ka mbështetur çdo nismë që ka të bëjë me demarkacionin e drejtë të vijës kufitare me Kosovën. Ishte ai i pari që e dha mesazhin e parë për demarkacionin e kufirit duke nënvizuar se nuk dëshiron asnjë mosmarrëveshje me fqinjët e vet, dhe se mbështet një rajon të qëndrueshëm dhe pa probleme të theksuara.

T
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...