Published On: 22 Maj, 2016

Malazezët e Kosovës i bëjnë thirrje Opozitës të pajtohet me demarkacionin

Republika e Kosovës ka përmbyllur në gusht të vitit të kaluar procesin e Demarkacionit me Malin e Zi, pas nënshkrimit në Vjenë të Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror. Megjithëse subjektet opozitare, me theks të veçantë partia e Ramush Haradinajt (AAK-ja), janë duke kundërshtuar këtë marrëveshje, ndryshe mendojnë partitë e koalicionit LDK dhe PDK.

Mirëpo, për herë të parë, ka ardhur reagimi edhe nga përfaqësuesit e Malit të Zi në Kosovë. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujiçiq, në një prononcim për Indeksonline ka thënë se komuniteti i tyre mbështetë fuqishëm marrëveshjen për demarkacionin të nënshkruar ndërmjet dy shteteve.

Sipas tij, Kuvendi i Kosovës duhet sa më shpejt ta ratifikojë dhe për këtë çështje të pajtohen edhe subjektet opozitare – Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën.

“Malazezët e Kosovës si qytetarë lojal të Republikës së Kosovës plotësisht mbështesin marrëveshjen e nënshkruar për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi dhe konsiderojnë se duhet sa më parë të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës, sepse kjo është në interes të ndërsjellët të dy shteteve fqinje. Kujtojmë që opozita në rastin e demarkacionit të kufirit duhet të jetë konstruktive dhe pa dilemë të mbështesë këtë marrëveshje nga shkaku që kjo është në interesin e përgjithshëm të qytetarëve të Kosovës”, është shprehur ai.

Më tej, Vujiçiq thotë se ratifikimi i marrëveshjes është zgjedhja më e mirë për vazhdimin e marrëdhënieve fqinjësore ndërmjet dy shteteve dhe të respektimit të marrëdhënieve të plota bilaterale, saktësisht ngritjes së nivelit për rregullimin e përhershëm në nivel të ambasadorëve.

“Kjo paraqitje nuk është vetëm në interesin e Kosovës dhe Malit të Zi, por edhe në interes të rajonit, paqes dhe integrimit e plotë në familjen euro-atlantike”, ka thënë kryetari i Malazezëve të Kosovës.

Ndryshe, marrëveshja e demarkacionit është nënshkruar nga, për palën kosovare, Hashim Thaçi dhe ministri i MPB-së, Skender Hyseni, ndërsa për palën malazeze, zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Igor Llukshiq dhe ministri i Brendshëm, Rashko Konjeviq.

Poashtu dëshmitarë të nënshkrimit ishin kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, kryetari i Malit të Zi, FillipVujanoviq si dhe ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz.

Pas nënshkrimit, presidenti Thaçi, i cili atë kohë ishte zv.kryeministër dhe ministër i MPJ-së përsëriti se marrëveshja është në “përputhje të plotë me Kushtetutën e vitit 1974, Dokumentin e Presidentit Ahtisaari dhe Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...