Published On: 6 Gusht, 2016

Majlindën e pret luftë e vështirë qysh në xhiron e parë

Dy ditët e ardhshme janë të jashtëzakonshme për sportin kosovarë

Kampionia botërore Majlinda Kelmendi, do të zbresë nesër në arenën e xhudos në Olimpiadën e Rios, kurse një ditë më pas në skenë do të shfaqet edhe pretendentja tjetër e Kosovës për medalje, Nora Gjakova.

Trajneri i Përfaqësueses së Kosovës në xhudo, Driton Kuka, në një intervistë për RTK’në, ka treguar se Majlinda Kelmendin e pret luftë e vështirë që në xhiron e parë.

“Të them të drejtën Majlinda qysh në xhiron e parë do ta ketë sipas të gjitha gjasave kundërshtare njërën prej bartëseve, që realisht është edhe kundërshtarja më e papërshtatshme. Bëhet fjalë për nënkampionen evropiane, francezen Priscilla Gneto, me të cilën Majlinda është ballafaquar në Kazan në finale”, tha fillimisht Kuka për televizionin publik.

“Megjithatë, ne jemi të vetëdijshëm, si unë ashtu edhe Majlinda se kemi ardhur në Lojëra Olimpike dhe këtu nuk ka garues të dobët. Të gjithë janë të përgatitur dhe realisht jemi të vetëdijshëm se lufta e Majlindës për medalje fillon qysh në sfidën e parë”, shtoi Kuka.

“Lufta e parë është shumë më rëndësi për Majlindën sepse në rast të fitores, atëherë e pret një rrugëtim më i lehtë deri në gjysmëfinale, ku sipas të gjitha gjasave do të duhej të ndeshej me japonezen Misato Nakamura. Gjithsesi ky është vetëm progonozim dhe shpresoj që gjithçka të shkojë mirë”, ka theksuar më tej Kuka.

Xhudistja më e mirë në botë, Majlinda Kelmendi, do të kërkojë medaljen e parë olimpike për Kosovën, duke garuar në kategorinë deri në 52 kilogramë.

Garat e xhudos, janë paraparë të nisin nga ora 15:00 sipas kohës tonë lokale.

Majlinda Kemendi, luftën e parë pritet ta ketë rreth orës 16:30, ku do të takohet me fituesen e sfidës mes Gneto dhe Tschopp.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...