Published On: 23 Janar, 2016

Majko pyet se a është Lushtaku i barabartë para ligjit si Ivanovici

  • Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, ka reaguar në mbrojtje të Sami Lushtakut, të cilit po i refuzohet nga EULEX’i trajtimi shëndetësor.

Majko ka thënë se është e turpshme një veprim i tillë derisa ka pyetur se a është Lushtaku i barbartë para Ligjit sikurse edhe Oliver Ivanovic, i dënuar  me 9 vite burgim, por i cili po qëndron në shtëpi derisa të bëhet i plotfuqishëm dënimi.

Lexojeni të plotë reagimin e Pandeli Majkos:

Nuk po i shpejgoj dot disa ngjarje në Kosovë.

Sami Lushtaku është një shqiptar që luftoi për lirinë e popullit të vet. Sot ai ndodhet në burg edhe për plagët që lufta lë nga pas. Arsyetimi im nuk dëshiron të diskutojë këtë të fundit. Gjendja shëndetsore e Sami Lushtakut aktualisht është e rëndë, por përfaqësueusit e EULEX-i e nuk kanë përfillur opinionin e mjekëve dhe pa paralajmërim e kanë marrë ate nga spitali (QKUK-ja) për ta rikthyer në qelinë e burgut.

Ndërkaq, për nje politikan serb, Oliver Ivanovicin, Gjykata Themelore në Veri të Mitrovicës e ka deklaruar atë fajtor për krime lufte ndaj shqiptarëve. Ai u dënua me një dënim prej 9 vitesh burg… Oliver Ivanovic akuzohet për vrasjen e 4 burrave shqiptarë dhe përndjekjen e shumë grave dhe fëmijëve nga shtëpitë e tyre në Mitrovicë në vitin 1999. Por, Ivanovic nuk do të shkoje ne burg. Gjykata e la atë në arrest shtëpiak deri në një vendim tjetër.

Kam shumë pyetje që duan përgjigje përballë këtyre dy rasteve. Por, njëra më rëndon më shumë. A është Sami Lushtaku i barabartë para ligjit sa serbi Oliver Ivanovic në Kosovë?

Njerzit duan të shikojnë atë që duan të shikojnë. Unë shoh vec një turp të madh. Plagët e nderit, njerzit ja shkaktojnë vetë vetes. Sot ndihem kaq keq tek shoh atë mungesë nderi e turpi bashkë, të mungesës së nje trajtimi shëndetsor që do ti jepej më së paku cdo krimineli… Dhe jo ti mungojë një heroi lufte, pa fjalë, sic është Sami Lushtaku.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...