Published On: 18 Prill, 2016

Majko: Ja emrat që formuan histori në Kuvendin e Shqipërisë

Në kuadër të aktivitetit për 25 vitet e parlamentit pluralist, socialisti Pandeli Majko ka ndarë me të pranishmit disa nga kujtimet e kohëve.

Gjatë fjalës së mbajtur në këtë aktivitet Majko theksoi se “në Kuvendin e Shqipërisë fjala dhe matematika ka qenë martesë e vështirë”.

Majko ka sjellë në kujtesë emrat e atyre që sipas tij bënë historinë e Kuvendit.

“Ai fillon me qetësinë e një ish të përndjekuri që fati dhe zoti e çuan te zyra e Enverit, ishte Pjetër Arbnori, qetësia dhe batutat e shkurtra të tij bënin diferencë. Replikat e Namik Dokles mbeten të papërsëritshme, ai kishte përballë një bariton politik, jov etëm në zë por edhe në fjalë si ishte Ali Spahia. Këta të dy së bashku ndërtuan shkollën e parë të kryetarëve të grupeve kundërshtare”, tha ai.

Agolli, Sabri Godo, Teodor Keko e Teotor Laco lidhën fjalën e shkruar me diskutimet në Kuvend.

Për Majkon, Keko mbetet i papërsëritshëm, në disa nga diskutimet që mbetet nga më të mirët e kohës.

“Në Kuvend u formuan karakteret e para në politikën e pluralizmit. Berishës ia njihte huqet kushdo, kjo nuk ndodhte me Nanon. Me Meksin, një nga kryeministrat më punëtor, opozitarizmi  funksiononte thjesht, kur ai fliste me pasion në tribunën e Kuvendit, mjaftonte një e bërtitur nga vendi e një deputeti opozitar, ‘nuk është e vërtetë’ dhe ai e linte në mes diskutimin dhe merrej me atë që e kishte ngacmuar”, tha Majko.

Duke u ndalur në ditën e plagosjes së Azem Hajdarit në Kuvend, Majko theksoi se ajo ishte një ditë e vështirë.

“Vrasja e tij më pas ishte një ditë kur politika e mek dhe fjalën e pati forca”, tha ai.

Majko kujtoi edhe të parën femër në historinë e parlamentarizmit, si kryetare e Kuvendit, Jozefina Topalli dhe kryeparlamentarin aktual, Meta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...