Published On: 4 Maj, 2016

Mahnitëse, zbulohet pasardhësi i Skënderbeut (Foto)

Filippo Maria Castriota Scanderbeg është djali i madh i familjes Castriota Scanderbeg, pasardhëse e familjes së Skënderbeut, që jeton në Itali.

Familja Castriota Scanderbeg është një nga autoktonet e pasardhësve arbëreshë që kanë jetuar dhe jetojnë në Itali, më saktë në Napoli, shkruan Shekulli.

Filippo është stër-stër-stërnipi i Gjonit, djalit të Gjergj Kastriotit dhe Donikës, siç tregon Giorgio Kastrioti, babai i Filippo-s.

Ai ka edhe një vëlla më të vogël që quhet Alessandro.

Filippo jeton në Toskanë ku ka mbaruar studimet për shkenca ekonomike.

Me një trup të gjatë, sytë bojëqielli dhe hundën tipike “të thyer” shqiptare, Filippo ruan tiparet e stërgjyshit të tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...