Published On: 11 Prill, 2016

Mahnitëse / Dubai planifikon kullën 1 mld USD (Foto)

 

kulla1

Dubai synon sërish të ngjitet më lart në qiell dhe ka planifikuar të ndërtojë kullën më të lartë në botë, që do ta lërë në fend të dytë, kullën e vetë Burj Khalifa.

Kulla edhe më e lartë do të ketë ballkonë rrotullues dhe panorama drithëruese, frymëzuar nga miti i kopshteve të varura të Babilonisë.

Kostoja e saj do t’i kalojë 1 miliardë dollarët.

A model of the Tower Project at Dubai Creek Harbour Development designed by Spanish-Swiss architect Santiago Calatrava Valls, in Dubai, United Arab Emirates, Sunday, April 10, 2016. Dubai is reaching for the sky once again, with the developer of its world's tallest building vowing Sunday to build an even taller tower bedecked with rotating balconies and elevated landscaping inspired by the mythical hanging gardens of Babylon. (AP Photo/Kamran Jebreili)
A model of the Tower Project at Dubai Creek Harbour Development designed by Spanish-Swiss architect Santiago Calatrava Valls, in Dubai, United Arab Emirates, Sunday, April 10, 2016. Dubai is reaching for the sky once again, with the developer of its world’s tallest building vowing Sunday to build an even taller tower bedecked with rotating balconies and elevated landscaping inspired by the mythical hanging gardens of Babylon. (AP Photo/Kamran Jebreili)

tower2tower3tower4

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...