Published On: 4 Gusht, 2016

Mafia famëkeqe italiane ka pushtuar Shqipërinë, trafikon drogë e cigare

Organizata famëkeqe mafioze italiane me bazë në Puglia, Sacra Corona Unita i ka shtrirë tentakulat e saj edhe në Shqipëri.

Kështu shkruan sot “Corriere Della Sera”, duke cituar një raport të FBI-së amerikane, ku thuhet se ka një prani shqetësuese të klanit mafioz puliez përtej oqeanit.

“Shumë pak anëtarë të Sacra Corona Unita janë identifikuar në SHBA, edhe pse disa individë në Illinois, Florida e Nju Jork kanë lidhje të forta me organizatën”, citohet FBI nga media italiane.

“Rrënjët e mafies pulieze në Shqipëri janë të vjetra edhe për shkak të afërsisë gjeografike dhe përhapjes së gjuhës italiane.

Vendi i shqiponjave është qendër për kontrabandën e cigareve dhe drogës në sasi të konsiderueshme që vjen nga Afghanistani.

Mafia shqiptare ka krijuar partneritet me klanet pulieze, ndërsa ngarkesat e drogës arrijnë në brigjet italiane nga Mali i Zi, Kroacia dhe Shqipëria”, raporton prestigjozia italiane Corriere Della Sera – shkruan Syri.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...