Published On: 15 Janar, 2016

Lutfi Haziri: Ky koalicion është koalicion elefantësh

I ftuar në emisionin “Debat” live në RTK, Xhavit Haliti në rolin e përfaqësimit të PDK-së, si dhe Lutfi Haziri si përfaqësues i LDK-së, që të dy thonë se marrëveshja duhet të respektohet në tërësi dhe në momenti që të nënshkruhet një marrëveshje ajo duhet plotësohet tërësisht. “Nuk ka masi që ta nënshkruash me thanë se nuk dua këtë ta plotësojmë” thotë Haziri.

Po ashtu mysafir të këtij emisioni është edhe Baton Haxhiu dhe Adriatik Kelmendi në rolin e analistëve, si pasoj e situatës së krijuar në vend.

Haziri, marrëveshja është zbatuar në tërësi deri tash, dhe nuk kemi asnjë telashe për këtë. Tash e kem njërën nga pikat më të rëndësishme të marrëveshjes është zgjedhja e presidentit e cila do të zbatohet edhe ajo. Ky koalicion është koalicion elefantësh dhe nuk është hera e parë që ëhstë bërë. Inati politik edhe inercioni qonë në një gjenerat të re që të gjuanë më koktej mollotovi.

Haxhiu thotë se është krejt normale që bahet ky debat dhe se në të gjithë vendet e botës bëhet kjo, përderisa është zgjedhja e një figurë kaq të rëndësishme politike në vend. Sipas Haxhiut janë kushtet që të zbatohet edhe kjo pikë e marrëveshjes, pos pakicës nëse ajo nuk dëshiron të votojë për Thaçin president. Vetëm partitë të cilat janë në pozitë mund ta prishin koalicion dhe kryesisht janë kryetari dhe nënkryetari i kuvendit të Kosovës. Askush nuk mund të rrezikojë për të shkuar në zgjedhje sepse askush nuk e ka të sigurt fitoren, tha Haxhiu. Legjitimiteti ka qenë i plagosur në ditën që këto dy subjekte kanë nënshkruar marrëveshjen.

Kelmendi thotë se nuk pres që ata të prishinë këtë marrëveshje, matematikisht  janë votat për t’u zgjidhur Thaçi president. Gjithashtu Klemendi thotë se opozita nuk dëshiron të rrijë në kuvend ditën ë do të zgjidhet Thaçi president se sa të mund të bëjnë diçka tjetër. Po të shohim Maqedoninë kur besohet se Gruveski mendohet se ka bërë disa gabime dhe për atë ka dhënë dorëheqje. Është më mirë që të kemi një konsensus të subjekteve politike se sa të shkojmë në zgjedhje, sepse mundësit që mos të pranohet rezultati zgjedhor nga subjektet e tjera. Kjo situatë mund të shkaktojë edhe ndonjë viktimë dhe për këtë arsye nuk duhet të zgjaten. Të kemi një mirëkuptim nga të zgjithë për arritjen e një zgjidhje.

Xhavit Haliti thotë se nuk ka ndonjë shkelje të Kushtetutës edhe pse mas pesë muajve është bërë formimi i qeverisë, ajo është një shkelje e pakët se situata ka qenë ashtu.

Shqiptari.eu

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. baca thotë:

    Luto fukaraja( zingjin tash) se po banë politikë per faqe te zezë, e spo i dihet a është ne LDK, në PDK apo me SHIK-un qe e shitoj Kosovën anë pertej, dhe kur thot Luta se është bashkim i Elefantëve ka te drejt se e rjepen Kosovën dhe gati e shtrin per toke e banë per faqe te zezë sa që qytetarët ju treguan me ikjen masive një vitë më parë se ju elefantet ua morët, shpresën për punë, për jetë më të njerëzishme, dhe ua dhuruat skamjen e varfrinë, e ja keni gërditur Kosovën sa që moren boten ne sy vetem te ikin prej juve elefantëve që e shkretuet Kosovën, po bile ky krahasim i lëndon e fyen te gjithë elefantet dhe kafshët që frymojnë mbi tokë se ata se shkatrrojnë vendin e tyre siç bëtë Ju ore faqezi e pa fije njerëzie, vetem per pushtet me hajni e gjitha poshtersit deri te prostitucioni që mirreni.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...