Published On: 12 Maj, 2016

Lushtaku: Nëse vërtetohet aktakuza kërkoj dënim prej 12 vitesh, dënim kapital

Ish-komandanti i UÇK-së, Sami Lushtaku në seancën gjyqësore të njohur si rasti “Drenica I” që është duke vazhduar edhe sot, ka thënë se nuk është në rregull që prokurori të kërkojë vetëm kokat e UÇK-së.

Ai ka thënë se kërkon drejtësi dhe vetëm drejtësi, njofton Klan Kosova.

“Kërkoj nga Gjykata që kjo çka është folur e është thënë, le të vërtetohet, nëse del e vërtetë qe unë kam ekzekutuar, nuk kërkoj dënim prej 12 vjetësh, por dua dënim kapital. Nuk ka qenë politikë e UÇK-së që të vrasë njerëz me duar të lidhura. Nuk keni të drejtë të paragjykohemi  pse kemi qenë anëtarë të UÇK-së”, ka thënë ai.

Kjo seancë është duke u mbajtur në Gjykatën e Apelit pasi mbrojtja kishte apeluar vendimin e Gjykatës Themelore të Mitrovicës, kundër dënimit të Sami Lushtakut, Sylejman Selimit, Jahir Demakut, të gjithë të akuzuar për Krime Lufte.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...