Published On: 27 Janar, 2016

Lushi: Vjosa Osmani, model i politikanes që vetëm kritikon e nuk jep zgjidhje

Publicisti Uk Lushi kritikon deputeten e LDK’së Vjosa Osmani, se po bëhet një politikane e cila vetëm pozicionohet kundër figurave të caktuara politike, por nuk jep zgjidhje për problemet konkrete që ka Kosova si korrupsioni, shëndetësia, drejtësia, arsimi.

Në një shkrim, ai thotë se kjo rëndom ndodhë te politikanët në Kosovë të cilët janë në “zhvillim e sipër”.

Shkrimi i plotë i tij:

Politikanët tonë në zhvillim e sipër nuk duhet të bëhen kopje të politikanëve të vjetër që ndërtojnë imazh gjoja të fortë duke i rënë një kundërshtari politik, por duhet të krijojnë profilin e tyre duke treguar cilat janë zgjidhjet origjinale dhe të përgjithshme të problemeve.

E kam fjalën konkretisht për deputeten e LDK-së Vjosa Osmani, e cila po tenton të përdorë metoda të vjetra të pozicionimit kundër figurave të caktuara politike në vend se të na tregojë se çfarë zgjidhjesh mund të ofrojë konkretisht si të ulet papunësia, si të luftohet dhe dënohet korrupsioni, si të shërohet dhe stabilizohet shëndetësia, si të kemi sistem drejtësie efikas dhe profesional, si të afrohen kuadrot e afta dhe reja dhe gjëra të ngjashme edhe të nevojshme edhe të dobishme.

Nuk ka bukë nga pozicionet kundër liderëve të partisë vetanake e as partive tjera, mirëpo ka nga metodat dhe strategjitë e politikës bashkëkohore që bazohet në ndryshime dhe zgjidhje të problemeve të jetës dhe mirëqenies së qytetarëve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...